Intenzita elektrického pole čtyř nábojů
Úloha číslo: 93
Čtyři náboje o velikostech
Q1 = 5Q,
Q2 = 5Q,Q3 = 3Q
Q4 = −12Q
jsou uspořádány podle obrázku. Určete intenzitu elektrického pole v bodě P.
Pozn.: Na obrázku je schematicky znázorněna velikost nábojů.
Nápověda: Výpočet celkové intenzity
Celkovou intenzitu získáme vektorovým součtem intenzit od jednotlivých nábojů.Nápověda: Směr a velikost intenzity od jednoho náboje
Elektrická intenzita má stejný směr jako síla, která by v daném místě působila na kladný náboj.
Velikost elektrické intenzity v daném bodě je přímo úměrná velikosti náboje, který pole vytváří, a nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti od tohoto náboje.
Obrázek
Do obrázku zakreslíme směry vektorů elektrických intenzit od jednotlivých nábojů. Vektory elektrické intenzity kladných nábojů míří od náboje, elektrická intenzita záporného náboje míří k náboji.
Rozbor
Směr elektrické intenzity je stejný jako směr elektrické síly, která by v bodě P působila na kladný náboj. V případě kladných nábojů míří tedy elektrická intenzita směrem od náboje, v případě záporného naopak směrem k náboji.
Velikost elektrické intenzity od jednoho náboje je přímo úměrná velikosti náboje, který pole vytváří, a nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti náboje.
Celková elektrická intenzita v bodě P je dána vektorovým součtem elektrických intenzit od jednotlivých nábojů.
Řešení úvahou
Celkovou intenzitu v bodě P získáme vektorovým součtem intenzit od jednotlivých nábojů.
Nejdříve se zaměřme na elektrickou intenzitu pole, které v bodě P vytváří první a druhý náboj. Náboje jsou stejně velké a stejně vzdálené od bodu P. Vektory elektrických intenzity od těchto nábojů budou mít tedy stejnou velikost. Oba náboje jsou kladné a jsou na opačných stranách od bodu P. Vektory intenzit budou mít tedy opačný směr, a proto se odečtou.
Zbývají vektory elektrických intenzit od třetího a čtvrtého náboje. Vzdálenost náboje Q4 od bodu P je dvakrát větší než vzdálenost náboje Q3. Vektor elektrické intenzity od tohoto náboje by měl být tedy čtyřikrát menší, ale velikost náboje Q4 je čtyřikrát větší. Oba tyto faktory se vyruší, a proto budou oba vektory elektrické intenzity stejně velké.
Třetí náboj je kladný, vektor intenzity bude tedy směřovat od náboje (tj. z bodu P doleva). Čtvrtý náboj je záporný, intenzita bude tedy mířit k němu (tj. z bodu P doprava). Vektory intenzity jsou stejně velké a mají opačný směr, a proto se také odečtou.
Celková intenzita v bodě P je tedy rovna nule.
Řešení výpočtem
Celkovou intenzitu v bodě P získáme vektorovým součtem intenzit od jednotlivých nábojů (viz obrázek):
\[\vec{E}\,=\,\vec{E}_1+\vec{E}_2+\vec{E}_3+\vec{E}_4.\]Velikosti vektorů intenzit od jednotlivých nábojů vypočítáme ze vzorce:
\[E\,=\,k\,\frac {Q} {r^2}\,\, ,\]kde Q je velikost daného náboje a r jeho vzdálenost od bodu P.
Náboje Q1 a Q2 mají stejnou velikost 5Q a oba mají od bodu P vzdálenost d, vektory intenzity \(\vec{E}_1\) a \(\vec{E}_2\) jsou tedy stejně velké:
\[E_1\,=\,E_2\,=\,k\,\frac {5Q} {d^2}.\]Na obrázku vidíme, že vektory mají opačný směr. Vektorový součet \(\vec{E}_1\) a \(\vec{E}_2\) je tedy roven nule:
\[\vec{E}_1+\vec{E}_2\,=\,0.\]Nyní vypočteme velikosti intenzit \(\vec{E}_3\) a \(\vec{E}_4\):
\[E_3\,=\,k\,\frac {3Q} {d^2},\] \[E_4\,=\,k\,\frac {12Q} {\left(2d\right)^2}\,=\,k\,\frac {12Q} {4d^2}\,=\,k\,\frac {3Q} {d^2}.\]Vektory intenzity \(\vec{E}_3\) a \(\vec{E}_4\) jsou opět stejně velké a mají opačný směr (viz obrázek), proto je jejich vektorový součet také roven nule:
\[\vec{E}_3+\vec{E}_4\,=\,0.\]Celková elektrická intenzita v bodě P je tedy nulová.
Odpověď
Intenzita elektrického pole v bodě P je rovna nule.