Odpor drátěné krychle
Úloha číslo: 37
Určete odpor drátěné krychle mezi různými dvojicemi vrcholů.
a) mezi vrcholy na tělesové úhlopříčce | b) mezi vrcholy na stěnové úhlopříčce | c) mezi vrcholy na jedné hraně |
Odpor jedné hrany si označíme R.
Nápověda 1
Co se stane, když propojíte vrcholy se stejným potenciálem?
Které vrcholy mají stejný potenciál?
Nápověda 2
Obvod si překreslete do roviny tak, že propojíte vrcholy se stejným potenciálem.
Rozbor
Napětí na rezistoru se rovná rozdílu potenciálů na obou svorkách spotřebiče (tj. „před“ a „za“ spotřebičem). Ve vrcholu A má potenciál nějakou danou hodnotu. V tomto bodě se náš obvod větví. Díky symetrii krychle víme, že některými větvemi (hranami vycházejícími z A) poteče stejný proud. To znamená, že na nich bude stejné napětí (mají stejný odpor), a tedy na koncích těchto hran bude stejný potenciál (potenciál v bodě A se změní o stejné napětí).
Vrcholy se stejným potenciálem můžeme sloučit do jednoho uzlu, protože by takovým spojovacím vodičem netekl žádný proud (stejný potenciál = nulové napětí). Touto úpravou obvodu nezměníme jeho vlastnosti, a tedy ani celkový odpor.
Najdeme si na krychli vrcholy se stejným potenciálem, které spojíme do jednoho uzlu. Zapojení si překreslíme do roviny a na každý drát doplníme rezistor o odporu hrany R.
Pomocí pravidel pro počítání odporů při sériovém a paralelním zapojení vypočítáme celkový odpor krychle.
Řešení části a) - odpor krychle mezi vrcholy H, B
V tomto obvodu jsou hrany BA, BC a BF rovnocenné, protéká jimi stejný proud, a proto vrcholy A, C, F mají stejný potenciál. Propojením těchto bodů se celkový odpor krychle nezmění.
Stejně tomu je i u vrcholů D, E, G.
Vrcholy A, C, F, resp. D, E, G sloučíme do jednoho uzlu. Obvod si překreslíme do roviny a doplníme rezistory. Hodnota odporu každého rezistoru je R.
Odpor R1 mezi uzly H, (DEG) a odpor R2 mezi uzly (ACF), B se rovnají celkovému odporu tří paralelně zapojených rezistorů R:
\[\frac{1}{R_1}\,=\,\frac{1}{R_2}\,=\,\frac{1}{R}+\frac{1}{R}+\frac{1}{R}\] \[R_1\,=\,R_2\,=\,\frac{R}{3}.\]Odpor R3 mezi uzly (DEG), (ACF) je celkovým odporem šesti paralelně zapojených rezistorů R:
\[\frac{1}{R_3}\,=\,\frac{6}{R}\] \[R_3\,=\,\frac{R}{6}.\]Odpory R1, R2 a R3 jsou zapojeny sériově. Celkový odpor krychle mezi body H, B je tedy
\[R_\mathrm{HB}\,=\,R_1+R_2+R_3\,=\,2\frac{R}{3}+\frac{R}{6}\] \[R_\mathrm{HB}\,=\,\frac{5}{6}R\,.\]Řešení části b) - odpor krychle mezi vrcholy E, B
Při tomto zapojení jsou vrcholy A a F, resp. D a G rovnocenné a budou tedy mít stejný potenciál. Propojením těchto bodů celkový odpor krychle nezměníme.
Vrcholy A, F a vrcholy D, G spojíme do jednoho uzlu. Obvod si překreslíme a na obrázek doplníme rezistory o odporu R:
Všechny větve se dvěma paralelně zapojenými rezistory R nahradíme rezistory o odporu R1, pro které platí:
\[\frac{1}{R_1}\,=\,\frac{1}{R}+\frac{1}{R}\] \[R_1\,=\,\frac{R}{2}\,.\]Schéma obvodu si zjednodušíme:
Rezistorem mezi body (AF) a (DG) díky symetrii obvodu nepoteče žádný proud. Uzly (AF) a (DG) mají stejný potenciál. Proto tento rezistor můžeme z obvodu úplně vynechat.
Pozn.: Podrobnější vysvětlení je uvedeno u úlohy Drátěný čtverec.
Sériově zapojené rezistory u vrcholů H a C nahradíme rezistory R2:
\[R_2\,=\,R_1+R\,=\,\frac{R}{2}+R\,=\,\frac{3}{2}R\,.\]Obvod si ještě jednou překreslíme:
Nyní máme obvod se dvěma sériově spojenými rezistory R3. Ty jsou tvořeny paralelně zapojenými rezistory R1 a R2.
Připomeňme, že \(R_1\,=\,\frac{R}{2}\), \(\hspace{10px} R_2\,=\,\frac{3}{2}R\).
Spočítejme odpor R3:
\[\frac{1}{R_3}\,=\,\frac{1}{R_1}+\frac{1}{R_2}\,=\,\frac{R_1+R_2}{R_1R_2} \] \[\frac{1}{R_3}\,=\,\frac{\frac{R}{2}+\frac{3}{2}R}{\frac{R}{2}\cdot \frac{3}{2}R} \,=\,\frac{\frac{4}{2}R}{\frac{3}{4}R^2}\,=\,\frac{2}{\frac{3}{4}R}\,=\,\frac{8}{3R}\] \[R_3\,=\,\frac{3}{8}R\,.\]Pro celkový odpor krychle tedy platí:
\[R_\mathrm{EB}\,=\,R_3+R_3\,=\,2R_3\,=\,2\frac{3}{8}R\] \[R_\mathrm{EB}\,=\,\frac{3}{4}R\,.\]Řešení části c) - odpor krychle mezi vrcholy A, B
Vrcholy E, D a vrcholy F, C mají stejný potenciál. Propojením těchto bodů se celkový odpor krychle nezmění. Takže body E, D a body F, C spojíme do jednoho uzlu. Obvod si překreslíme do roviny a doplníme rezistory R:
Větve se dvěma paralelně zapojenými rezistory R nahradíme odpory R1, pro které platí:
\[\frac{1}{R_1}\,=\,\frac{1}{R}+\frac{1}{R}\] \[R_1\,=\,\frac{R}{2}\,.\]Obvod si ještě jednou překreslíme:
Pro odpor R2 mezi uzly (ED) a (CF) platí:
\[\frac{1}{R_2}\,=\,\frac{1}{R_1}+\frac{1}{\left(R_1+R+R_1\right)}\] \[\frac{1}{R_2}\,=\,\frac{1}{\frac{R}{2}}+\frac{1}{2\frac{R}{2}+R}\,=\,\frac{2}{R}+\frac{1}{2R}\,=\,\frac{5}{2R}\] \[R_2\,=\,\frac{2}{5}R\,.\]Pro celkový odpor krychle platí:
\[\frac{1}{R_\mathrm{AB}}\,=\,\frac{1}{R}+\frac{1}{R_1+R_2+R_1}\,.\]Dosadíme \(R_1\,=\,\frac{R}{2}\), \(R_2\,=\,\frac{2}{5}R\) a vyjádříme RAB
\[ \frac{1}{R_\mathrm{AB}}\,=\,\frac{1}{R}+\frac{1}{2\frac{R}{2}+\frac{2}{5}R}\,=\, \frac{1}{R}+\frac{1}{R+\frac{2}{5}R}\,=\,\frac{1}{R}+\frac{1}{\frac{7}{5}R} \] \[\frac{1}{R_\mathrm{AB}}\,=\,\frac{1}{R}+\frac{5}{7R}\,=\,\frac{12}{7R}\] \[R_\mathrm{AB}\,=\,\frac{7}{12}R\,.\]Odpověď
Odpor drátěné krychle mezi vrcholy tělesové úhlopříčky je \(\frac{5}{6}R\).
Odpor drátěné krychle mezi vrcholy stěnové úhlopříčky je \(\frac{3}{4}R\).
Odpor drátěné krychle mezi vrcholy jedné hrany je \(\frac{7}{12}R\).
Odkaz na podobnou úlohu
Podobná úloha na řešení celkového odporu obvodu je úloha Drátěný čtverec. Tato úloha je řešena pomocí větví, kterými neteče žádný proud.