Elektrický proud mezi válcovými elektrodami
Úloha číslo: 320
Dvě válcové elektrody o délce L a o poloměrech a a b, kde b > a, jsou odděleny homogenním materiálem o vodivosti σ. Mezi elektrodami je napětí U. Jaký je elektrický odpor mezi elektrodami? Jaký proud prochází v prostoru mezi elektrodami?
Poznámka: Tuto úlohu zde řešíme třemi způsoby:
I. Nápovědy
I. Rozbor
Vodič si rozdělíme na tenké válcové slupky o poloměru r, kde a < r < b.
Celý vodič nyní můžeme brát jako sériové zapojení těchto slupek. Celkový odpor vodiče tedy získáme součtem (integrací) odporů jednotlivých slupek.
Elektrický odpor válcové slupky je přímo úměrný její „délce“ a nepřímo úměrný „ploše“ slupky a vodivosti materiálu.
Proud procházející mezi elektrodami se rovná podílu napětí a elektrického odporu mezi elektrodami.
I. Řešení
Válcový prostor mezi elektrodami si rozdělíme na tenké válcové slupky o poloměru r, kde a < r < b.
Celý vodič můžeme nyní považovat za sériové zapojení válcových slupek.
Elektrický odpor vodiče vypočítáme ze vztahu:
\[R\,=\,\frac{1}{\sigma}\,\frac{l}{S}\,,\]kde σ je vodivost materiálu, l délka vodiče a S plocha jeho průřezu.
V našem případě se „plocha“ jedné slupky rovná 2πrL a délku slupky označíme dr. Odpor Rr válcové slupky pak vyjádříme vztahem:
\[ R_\mathrm{r}\,=\,\frac{1}{\sigma}\,\frac{\mathrm{d}r}{2\pi rL}\,. \]Protože jsou válcové slupky zapojeny sériově, bude celkový odpor mezi válcovými elektrodami roven součtu (integraci) všech slupek Rr od poloměru a do poloměru b:
\[ R\,=\int_\mathrm{a}^\mathrm{b}\,\frac{1}{\sigma}\,\frac{\mathrm{d}r}{2\pi rL}\,=\, \frac{1}{2\pi \sigma L}\int_\mathrm{a}^\mathrm{b}\frac{\mathrm{d}r}{r}\,=\,\frac{1}{2\pi \sigma L}\left[\ln{r}\right]_\mathrm{a}^\mathrm{b}\,=\,\frac{1}{2\pi \sigma L}\,\left(\ln{b}-\ln{a}\right). \]Celkový elektrický odpor mezi válcovými elektrodami tedy můžeme vypočítat pomocí vzorce:
\[ R\,=\,\frac{\ln{\frac{b}{a}}}{2\pi \sigma L}\,. \]Proud I procházející mezi elektrodami se rovná podílu napětí U a elektrického odporu R mezi elektrodami:
\[ I\,=\,\frac{U}{R}\,=\, \frac{U}{\frac{\ln{\frac{b}{a}}}{2\pi \sigma L}}\,=\, \frac{2\pi \sigma L}{\ln{\frac{b}{a}}}\,U. \]II. Nápovědy
II. Rozbor
Prostor mezi válcovými elektrodami si rozdělíme na tenké válcové proužky o poloměru r, kde a < r < b.
Z válcové symetrie situace vyplývá, že ve všech místech takové slupky je stejná hustota proudu, kterou můžeme vyjádřit pomocí celkového proudu a plochy slupky. Celkový proud mezi elektrodami je stálý, nezávislý na poloměru r.
Ohmův zákon pro homogenní vodiče v diferenciálním tvaru říká, že hustota proudu procházejícího vodičem se rovná součinu měrné elektrické vodivosti a intenzity elektrického pole vodiče. Z tohoto zákona si vyjádříme intenzitu elektrického pole.
Napětí mezi elektrodami získáme integrací intenzity elektrického pole. Celkový odpor materiálu pak určíme jako podíl napětí mezi elektrodami a proudu, který mezi elektrodami prochází.
II. Řešení
Prostor mezi elektrodami si rozdělíme na tenké válcové slupky o poloměru r, kde a < r < b. Z válcové symetrie situace vyplývá, že ve všech místech takové slupky je stejná hustota proudu j. Pro celkový proud procházející slupkou tedy platí:
\[ I=S\,j\left(r\right)=2\pi rL\,j\left(r\right). \tag{1}\]Celkový proud mezi elektrodami je stálý a není tedy závislý na poloměru r.
Z diferenciálního tvaru Ohmova zákona pro homogenní vodič
\[ \vec{j\,}=\,\sigma\vec{E}\mathrm{,} \]kde \(\vec{j\,}\) je hustota elektrického proudu, \(\sigma\) je měrná elektrická vodivost a \(\vec{E}\) intenzita elektrického pole, určíme velikost intenzity elektrického pole v dané válcové slupce o poloměru r:
\[ E\left(r\right)\,=\,\frac{j\left(r\right)}{\sigma}\,. \]Hustotu proudu j(r) ve válcovém vodiči o poloměru r získáme ze vztahu (1) a dosadíme:
\[ E\left(r\right)\,=\,\frac{I}{2\pi\sigma rL}\,. \]Napětí mezi elektrodami získáme integrací intenzity elektrického pole:
\[ U\,=\,\int_\mathrm{a}^\mathrm{b}\vec{E}\left(r\right)\cdot \mathrm{d}\vec{r\,}. \]Protože vektory \(\vec{E}\left(r\right)\) a \(\mathrm{d}\vec{r\,}\) jsou rovnoběžné, je jejich skalární součin roven součinu jejich velikostí. Tedy:
\[ U\,=\,\int_\mathrm{a}^\mathrm{b}E\left(r\right)\,\mathrm{d}r. \]Do této rovnice dosadíme za intenzitu a zintegrujeme:
\[ U\,=\,\int_\mathrm{a}^\mathrm{b}E\left(r\right)\,\mathrm{d}r\,=\,\int_\mathrm{a}^\mathrm{b}\frac{I}{2\pi\sigma rL}\,\mathrm{d}r\,=\,\frac{I}{2\pi\sigma L}\int_\mathrm{a}^\mathrm{b}\frac{1}{r}\,\mathrm{d}r\,=\,\frac{I}{2\pi\sigma L}\,\left[\ln{r}\right]_\mathrm{a}^\mathrm{b}\,=\,\frac{I}{2\pi\sigma L}\,\left(\ln{b}\,-\,\ln{a}\right). \]Pro napětí mezi válcovými elektrodami tedy platí:
\[ U\,=\,\frac{I}{2\pi\sigma L}\,\ln{\frac{b}{a}}. \]Elektrický odpor mezi elektrodami vypočítáme jako podíl napětí U mezi elektrodami a celkového proudu I, který mezi elektrodami prochází:
\[ R\,=\,\frac{U}{I}\,=\,\frac{\frac{I}{2\pi\sigma L}\,\ln{\frac{b}{a}}}{I} \] \[ R\,=\,\frac{\ln{\frac{b}{a}}}{2\pi\sigma L}\,. \]Celkový proud procházející mezi elektrodami:
\[ I\,=\,\frac{U}{R}\,=\,\frac{2\pi\sigma L}{\ln{\frac{b}{a}}}\,U. \]III. Nápovědy
III. Rozbor
Odpor mezi elektrodami vypočítáme pomocí formální analogie s elektrostatickým polem.
Uvažujme, že elektrody jsou vnořeny do dielektrika o určité permitivitě a jsou na ně přivedeny náboje stejné velikosti, ale opačného znamení tak, že udržují původní hodnoty potenciálů. V takovém případě bude mezi elektrodami stejný průběh elektrické intenzity. Náboj vyjádříme z Gaussovy věty elektrostatiky v integrálním tvaru. Vztah mezi velikostí náboje a rozdílem potenciálů vyjádříme pomocí kapacity válcových elektrod.
Proud procházející mezi elektrodami vyjádříme pomocí proudové hustoty a Ohmova zákona v diferenciálním tvaru, tj. pomocí intenzity elektrického pole.
Takto získanou rovnici pro proud procházející mezi elektrodami spojíme s vyjádřením elektrického náboje. Pomocí Ohmova zákona vypočítáme odpor mezi válcovými elektrodami jako podíl napětí mezi elektrodami a celkového proudu, který mezi nimi prochází.
III. Řešení
Uvažujme, že mezi elektrodami je místo vodiče dielektrikum o permitivitě ε a jsou na ně přivedeny náboje stejné velikosti Q, ale opačného znamení tak, že udržují původní hodnoty potenciálů. V řešení využijeme toho, že průběh elektrické intenzity je jak v tomto statickém případě, tak ve stacionárním případě, kdy mezi elektrodami protéká ustálený proud, stejný.
Vztah mezi velikostí náboje Q a rozdílem potenciálů = napětím U vyjádříme pomocí kapacity C válcových elektrod:
\[Q\,=\,UC.\tag{*}\]Gaussova věta elektrostatiky v integrálním tvaru říká:
\[ \oint \vec{E}\cdot\mathrm{d}\vec{S}\,=\,\frac{Q}{\epsilon}\,. \]Značka \(\normalsize{\oint}\) vyjadřuje, že plošný integrál je brán přes uzavřenou plochu, \(\vec{E}\) je intenzita elektrického pole, Q náboj přivedený na válcové elektrody povrchu S a ε je permitivita dané látky.
Ohmův zákon pro homogenní vodiče v diferenciálním tvaru je dán vztahem:
\[\vec{j}\,=\,\sigma \vec{E},\]kde \(\vec{j}\) je hustota elektrického proudu, σ měrná elektrická vodivost a \(\vec{E}\) značí intenzitu elektrického pole.
Proud I procházející mezi elektrodami si vyjádříme pomocí hustoty proudu \(\vec{j\,}\):
\[ I\,=\,\oint \vec{j\,}\cdot\mathrm{d}\vec{S}. \]Hustotu proudu určíme z Ohmova zákona a Gaussovy věty:
\[ I\,=\,\oint \sigma \vec{E}\cdot\mathrm{d}\vec{S}\,=\,\sigma\oint\vec{E}\cdot\mathrm{d}\vec{S}\,=\,\sigma\frac{Q}{\epsilon}\,. \]Za náboj Q do této rovnice dosadíme vztah (*):
\[ I\,=\,\sigma\frac{CU}{\epsilon}\,. \]Kapacita válcového kondenzátoru je dána vztahem:
\[ C\,=\,\frac{2\pi\epsilon}{\ln{\frac{b}{a}}}L\,, \]kde ε je permitivita prostředí, L je výška válcového kondenzátoru a a, b jsou poloměry válců, které tvoří kondenzátor – poloměry válcových elektrod, přičemž a < b.
Dosazením kapacity získáme rovnici pro výpočet proudu procházejícího mezi válcovými elektrodami:
\[ I\,=\,\sigma\frac{\frac{2\pi\epsilon}{\ln{\frac{b}{a}}}L\,U}{\epsilon}\,=\,\frac{2\pi\sigma L}{\ln{\frac{b}{a}}}\,U. \]Odpor mezi válcovými elektrodami vypočítáme jako podíl napětí U mezi elektrodami a proudu I, který mezi elektrodami prochází:
\[ R\,=\,\frac{U}{I}\,=\, \frac{U}{\frac{2\pi\sigma L}{\ln{\frac{b}{a}}}\,U}\,=\,\frac{\ln{\frac{b}{a}}}{2\pi\sigma L}\,. \]Odpověď
Celkový elektrický odpor mezi válcovými elektrodami o poloměrech a a b vypočítáme ze vztahu:
\[ R\,=\,\frac{\ln{\frac{b}{a}}}{2\pi\sigma L}\,\mathrm{,} \]pro proud procházející mezi těmito elektrodami o poloměrech a a b platí:
\[ I\,=\,\frac{2\pi\sigma L}{\ln{\left(\frac{b}{a}\right)}}\,U\mathrm{,} \]kde σ je vodivost materiálu mezi elektrodami, L je délka elektrod a U značí napětí mezi elektrodami.
Poznámka: Všemi třemi způsoby řešení jsme získali stejný výsledek.
Odkaz na podobnou úlohu
Podobnou těžší úlohou je úloha Nehomogenní prostředí mezi válcovými elektrodami.