Kondenzátor částečně vyplněný dielektrikem
Úloha číslo: 28
Vypočtěte výslednou kapacitu deskového kondenzátoru, jestliže prostor mezi jeho deskami o ploše S je zaplněn dielektrikem o permitivitě ε podle nákresu na obrázku.
Nápověda: Jak začít
Kondenzátor, který je takto z části vyplněn dielektrikem, můžeme nahradit dvěma paralelně zapojenými kondenzátory. Jeden bude vzduchový a druhý zcela vyplněný dielektrikem.
Nápověda: Kapacita kondenzátoru
Kapacity paralelně zapojených kondenzátorů se sčítají.
Rozbor
Deskový kondenzátor, který je takto z části vyplněn dielektrikem, můžeme nahradit dvěma paralelně zapojenými kondenzátory. Jeden bude vyplněný dielektrikem a druhý bude vzduchový.
Celková kapacita paralelně zapojených kondenzátorů je rovna součtu kapacit těchto kondenzátorů.
Kapacita deskového kondenzátoru závisí nepřímo úměrně na vzdálenosti desek a přímo úměrně na ploše kondenzátoru a permitivitě prostředí, které je mezi deskami.
Jediné, co nám zbývá určit, jsou plochy desek obou kondenzátorů. Využijeme toho, že známe celkovou plochu kondenzátoru, a víme také, v jakém poměru délek se kondenzátor rozdělil na dva.
Řešení
Deskový kondenzátor si nahradíme dvěma kondenzátory zapojenými paralelně. Jeden vyplněný dielektrikem o šířce l1 a druhý vzduchový o šířce l−l1.
Celková kapacita je tedy dána součtem kapacit těchto dvou kondenzátorů:
\[C\,=\,C_1+C_2.\tag{1}\]Kapacita deskového kondenzátoru je dána vztahem:
\[C\,=\, \epsilon \frac{S}{d}\,=\,\epsilon_0 \epsilon_r \frac{S}{d}.\]Pro kapacity našich kondenzátorů platí:
\[C_1\,=\, \epsilon_0 \epsilon_r\frac{S_1 }{d},\tag{2}\] \[C_2\,=\,\epsilon_0 \frac{S_2 }{d}.\tag{3}\]Nyní si vyjádříme plochy S1 a S2 pomocí délek l, l1 a celkové plochy kondezátoru S.
Celková plocha kondenzátoru je:
\[ S\,=\,lx\,\,\Rightarrow\,\,x\,=\,\frac{S}{l}\,,\tag{*}\]kde x jsme si označili šířku kondenzátoru.
Plochy S1 a S2 můžeme vyjádřit podobně S1 = l1x a S2 = (l-l1)x.
Dosadíme-li za x ze vztahu (*) získáme plochy desek obou kondenzátorů, které jsme potřebovali:
\[S_1\,=\,\frac{l_1}{l}S,\] \[S_2\,=\,\frac{l-l_1}{l}S.\]Teď už zbývá jen dosadit plochy S1 a S2 do vzorců pro kapacity C1 a C2 (vzorec (2) a (3)) a vše dosadit do vztahu (1) pro celkovou kapacitu:
\[C\,=\, \epsilon_0 \epsilon_r \frac{l_1 S}{dl} +\epsilon_0 \frac{\left(l-l_1\right) S}{dl}.\]Vytkneme zlomek \(\frac{\epsilon_0 S}{dl}\):
\[C\,=\, \frac{\epsilon_0 S}{dl} \left( \epsilon_r l_1+l-l_1\right).\]Nakonec ještě uvnitř závorky můžeme vytknout l1 a máme vztah pro celkovou kapacitu kondenzátoru C:
\[C\,=\, \frac{\epsilon_0 S}{dl} \left(l_1 \left(\epsilon_r -1\right)+l\right).\]Odpověď
Celková kapacita kondenzátoru je dána vztahem:
\[C\,=\, \frac{\epsilon_0 S}{dl} \left(l_1 \left(\epsilon_r -1\right)+l\right)\,.\]Jinak vložené dielektrikum
Zamyslete se nad tím, jak by se úloha řešila, kdyby bylo dielektrikum vloženo jinak (viz obrázek)?
Pokud by byl kondenzátor vyplněn dielektrikem tak, jak je znázorněno na obrázku, rozdělili bychom si ho opět na dva kondenzátory (vzduchový a kondenzátor s dielektrikem). V tomto případě by ale kondenzátory byly zapojeny sériově.