Filtr seznamu úloh?
Škály
Štítky
«
«
Kulička ve vzduchu spojená s kuličkou v oleji
Úloha číslo: 779
Dvě kovové kuličky mají stejný poloměr a stejný náboj 4·10−9 C. Jedna kulička je ponořena do nádoby s olejem o relativní permitivitě 3 a druhá je ve vzduchu.
Jak velké budou náboje na kuličkách, spojíme-li je drátem?

Nápověda
Co se může dít poté, co kuličky propojíme drátem?
Má to nějakou souvislost s potenciálem obou kuliček?
Jak ovlivňuje elektrické pole olej, do kterého je druhá kulička ponořena?
Rozbor
Potenciál nabité kuličky závisí přímo úměrně na velikosti náboje a nepřímo úměrně na poloměru kuličky a permitivitě prostředí, ve kterém kulička je. To znamená, že potenciál kuličky ponořené v oleji je menší než potenciál kuličky na vzduchu. Po spojení obou kuliček drátem tedy přejde část náboje z kuličky na vzduchu na kuličku v oleji. Celkový náboj na obou kuličkách však musí být stejný jako před spojením vodičem.
Náboj bude přecházet až do chvíle, kdy se na obou kuličkách vyrovnají potenciály. Poté se soustava ustálí a k dalším přesunům náboje již nebude docházet. V tomto ustáleném stavu tedy bude potenciál obou kuliček stejný.
Řešení
Po spojení obou kuliček drátem může přejít část náboje z jedné kuličky na druhou. Celkový náboj na obou kuličkách však musí být stejný jako před spojením vodičem.
Označíme-li si náboj na kuličce ve vzduchu Qv a v oleji Qo bude platit vztah:
2Q=Qv+Qo.Náboj mezi kuličkami bude přecházet až do chvíle, kdy se na obou kuličkách vyrovnají potenciály. Poté se soustava ustálí a k dalším přesunům náboje již nebude docházet. V tomto ustáleném stavu tedy bude potenciál obou kuliček stejný:
φv=φo.Pro potenciál kuličky platí vztah
φ=14πεQr,kde r je poloměr kuličky a ε je permitivita prostředí okolo kuličky.
Tento vztah dosadíme do vzorce (*). První kulička je ve vzduchu, jehož permitivita je ε0, druhá kulička je v oleji, jehož permitivita je εr-krát větší:
14πε0Qvr=14πε0εrQor.Zkrátíme stejné veličiny a vyjádříme náboj Qo:
Qv=Qoεr Qo=Qvεr.Zkombinováním vztahů (1) a (2) vyjádříme nejdříve náboj kuličky ve vzduchu a poté kuličky v oleji.
Do vztahu (1) dosadíme vztah (2):
2Q=Qv+Qvεr.Vytkneme náboj Qv a vyjádříme ho:
2Q=Qv(1+εr) Qv=2Q1+εr.Náboj kuličky v oleji získáme dosazením předchozího vztahu do vzorce (2):
Qo=Qvεr Qo=2Qεr1+εr.Po spojení kuliček bude na kuličce ve vzduchu náboj Qv=2Q1+εr a na kuličce v oleji náboj Qo=2Qεr1+εr.
Zápis a číselný výpočet
Q = 4· 10−9 C
εr = 3
Qv = ? (C)
Qo = ? (C)
Z tabulek
ε0 = 8,85·10−12 C2N−1m−2
Qv=2Q1+εr=2⋅4⋅10−91+3C=2⋅10−9C=2nC Qo=2Qεr1+εr=2⋅4⋅10−9⋅31+3C=6⋅10−9C=6nCVidíme, že náboj přecházel z kuličky na vzduchu na kuličku v oleji. To přesně odpovídá tomu, že vyšší permitivita oleje zmenšuje potenciál kuličky v něm ponořené.
Odpověď
Po spojení kuliček bude na kuličce ve vzduchu náboj
Qv=2Q1+εr=2nCa na kuličce v oleji náboj
Qo=2Qεr1+εr=6nC.Odkaz na podobnou úlohu
Jak by se situace změnila, pokud by byly kuličky ve stejném prostředí, ale měly různou velikost, zjistíte v úloze Nabité koule spojené drátem.