Filtr seznamu úloh?
Škály
Štítky
«
«
Transformátor a magnetický indukční tok
Úloha číslo: 179

Na obrázku je znázorněno jádro transformátoru. Na jádru jsou navinuty cívky A a B. Magnetický indukční tok vznikající v kterékoli z těchto cívek nevystupuje z jádra, ale rozvětvuje se v něm tak, že jeho hodnoty v ostatních větvích jádra jsou navzájem stejné. Připojíme-li cívku A ke zdroji střídavého napětí 40 V s frekvencí 50 Hz, indukuje se na cívce B to samé napětí. Jaké napětí se bude indukovat na cívce A, připojíme-li naopak cívku B ke zdroji střídavého napětí 40 V s frekvencí 50 Hz?
Zápis
Ze zadání známe:
Napětí na zdroji střídavého napětí: U = 40 V Frekvenci střídavého napětí: f = 50 Hz Indukované napětí na cívkách: U1A = U1B = 40 V Indukované napětí na cívce B: U2B = 40 V Chceme určit:
Indukované napětí na cívce A: U2A = ? (V) Nápověda 1
Najděte si, jak spolu souvisí magnetický indukční tok, indukované napětí na cívce a počet závitů cívky.
Nápověda 2
Uvědomte si, že cívky A a B nemusí mít stejný počet závitů.
Rozbor
Magnetický indukční tok se v jádru transformátoru rozděluje takovým způsobem, že připojíme-li cívku A ke zdroji střídavého napětí, bude v cívce B a ve středu transformátoru poloviční magnetický indukční tok než uvnitř cívky A.
V následujícím odstavci si vyjádříme vztah mezi počty závitů cívek, který budeme pro konečný výpočet potřebovat. Víme, že připojíme-li ke zdroji střídavého napětí cívku A, pak známe napětí na obou cívkách ze zadání. Vyjdeme z Faradayova zákona pro indukované napětí na cívce a ze známého vztahu mezi magnetickými indukčními toky cívek. Vyjádříme tak vztah mezi počtem závitů obou cívek.
Připojíme-li nyní ke zdroji střídavého napětí cívku B, je vztah mezi magnetickým indukčním tokem cívky A a cívky B opačný než v případě popsaném výše. Navíc již známe poměr mezi počty závitů cívek. Pomocí těchto dvou vztahů vyjádříme napětí na cívce A.
Řešení
Pro velikost indukovaného napětí U na cívce podle Faradayova zákona platí
U=NΔΦΔt.Pro změnu magnetického indukčního toku ΦA cívky A platí
ΔΦAΔt=UANA.Pro změnu magnetického indukčního toku ΦB cívky B platí
ΔΦBΔt=UBNB.1) Ke zdroji střídavého napětí 40 V je připojena cívka A.
Pro magnetický indukční tok cívek podle zadání platí Φ1A = 2 Φ1B. Dosadíme do vztahu pro cívku B:
ΔΦ1BΔt=U1BNB ⇒ ΔΦ1AΔt=2U1BNB.Vyjádříme si také změnu magnetického indukčního toku cívky A:
ΔΦ1AΔt=U1AN1A.Porovnáme obě vyjádření pro změnu magnetického indukčního toku cívky A a dostaneme:
U1AN1A=2U1BN1B.Ze zadání víme, že napětí U1A = U1B. Vyjádříme si vztah mezi počtem závitů obou cívek:
NA=12NB.2) Ke zdroji střídavého napětí 40 V je připojena cívka B.
Pro magnetické indukční toky mezi oběma cívkami nyní platí: Φ2B = 2 Φ2A. Dosadíme do vztahu pro vyjádření změny magnetického indukčního toku:
ΔΦ2AΔt=12ΔΦ2BΔt=U2ANAΔΦ2BΔt=U2BNB.Z druhé rovnice dosadíme do první rovnice za změnu magnetického indukčního toku a vyjádříme napětí na cívce A:
12U2BNB=U2ANAU2A=12NAU2BNB.Dosadíme vztah mezi počtem závitů cívek: NA = 1/2 NB:
U2A=12(12NB)U2BNB=14U2B.
Číselné dosazení:
U2A=14⋅40V=10VOdpověď
Připojíme-li cívku B ke zdroji střídavého napětí, bude se na cívce A, za podmínek popsaných v zadání, indukovat napětí 10 V.