Filtr seznamu úloh?

Zvolte požadované hodnoty úrovní a požadované štítky. V obsahu budou zobrazeny pouze úlohy mající jednu ze zvolených úrovní každé škály a alespoň jeden štítek. Pokud chcete filtrovat pouze podle některých škál nebo jen podle štítků, nechte ostatní skupiny prázdné.

Škály

Úroveň náročnosti

Štítky

Typy úloh
Poznávací operace
«
«
«

Ampérova křivka

Úloha číslo: 168

Dvěma vodivými smyčkami čtvercového tvaru protékají proudy 5 A a 3 A. Určete hodnotu integrálu Bdl pro obě uzavřené křivky vyznačené na obrázku.

proudové smyčky
  • Nápověda

    Provést přímou integraci by vyžadovalo znát průběh magnetického pole v okolí dané křivky, což by bylo dost složité určit. Proto pro určení integrálu vyjděte z Ampérova zákona, kde za proud uvažujte celkový proud procházející zvolenou křivkou.

  • Rozbor

    Nejdříve určíme integrál pro křivku 1. Tato křivka obepíná dva vodiče, jejichž směry proudů se liší. Pro určení integrálu vyjdeme z Ampérova zákona, kde proud na pravé straně rovnice představuje celkový proud, který plochou ohraničenou Ampérovou křivkou, prochází. Znaménko každého z proudů, které vytvářejí celkový proud, určuje pravidlo pravé ruky, které říká: Ohněte prsty pravé ruky kolem Ampérovy křivky tak, aby ukazovaly ve směru její orientace, potom proudu, který teče ve směru vztyčeného palce, přiřadíme kladné znaménko a proudu tekoucímu opačně znaménko záporné.

    Podobně budeme postupovat i u druhé křivky. Zde si musíme dát pozor při určení směru proudu na to, že smyčka je „překřížena“ a její orientaci vždy určovat pomocí té části, která obepíná daný vodič.

  • Řešení

    Pro určení integrálu vyjdeme z Ampérova zákona, jehož tvar je:

    Bdl=μ0Ic,

    kde Ic značí celkový proud uzavřený Ampérovou smyčkou délky l. Vidíme, že levá strana Ampérova zákona přesně odpovídá hledanému integrálu.

    Celkový proud odpovídá součtu proudů obepnutých proudovou křivkou. V případě křivky 1 jsou to dva vodiče s různými směry proudů. Znaménko každého z proudů určíme pomocí pravidla pravé ruky. Při zvolené orientaci křivky platí pro celkový proud:

    Ic=I1+I2.
    vodiče v proudové smyčce

    Ampérův zákon pro křivku 1 můžeme přepsat do tvaru:

    1Bdl=μ0(I1+I2).

    Křivka 2 obepíná tři vodiče s proudy. Znaménko každého z proudů určíme také pomocí pravidla pravé ruky. Zde si musíme dávat pozor na orientaci křivky, která se různě přetáčí.

    Pro celkový proud obepnutý křivkou 2 dostáváme:

    Ic=I1I1I2.
    vodiče v proudové smyčce

    Ampérův zákon pro křivku 2 má pak tvar:

    2Bdl=μ0(2I1I2).
  • Zápis a číselné dosazení

    I1=5A proud tekoucí první smyčkou
    I2=3A proud tekoucí druhou smyčkou
    1Bdl=?Tm hodnota, kterou máme určit pro první křivu
    2Bdl=?Tm hodnota, kterou máme určit pro druhou křivku
    Z tabulek:
    μ0=4π107Hm1 permitivita vakua

    1Bdl=μ0(I1+I2)=4π107(5+3)Tm=8π107Tm 2Bdl=μ0(2I1I2)=4π107(103)Tm=52π107Tm
  • Odpověď

    Pro křivku 1 je hodnota integrálu rovna: 1Bdl=8π107Tm.

    A pro křivku 2 platí: 2Bdl=52π107Tm.

Úroveň náročnosti: Vysokoškolská úloha
K řešení úlohy je třeba vyhledat nějaké údaje.
Zaslat komentář k úloze