Pružinové váhy na pólu a na rovníku
Úloha číslo: 201
Pružinové váhy jsme ocejchovali na severním pólu a poté je převezli na rovník.
Budou na rovníku ukazovat stejné údaje jako na pólu? Zdůvodněte.
Nápověda 1 – princip pružinových vah
Na jakém principu pružinové váhy pracují? Jakou fyzikální veličinu vlastně měří?
Nápověda 2 – tíha a tíhová síla
Co víte o tíze? Jaký je její vztah k tíhové síle?
Nápověda 3 – z čeho je složena tíhová síla
Řekli jsme si, že tíha závaží naměřená pružinovými vahami je rovna tíhové síle, která na závaží působí. Tíhová síla ale vzniká (a její velikost je tedy ovlivněna) složením dvou jiných sil – kterých? Jaký mají tyto síly směr?
Nápověda 4 – gravitační a odstředivá síla
Už víme, že velikost tíhové síly (a tedy i tíhy měřené pružinovými vahami) závisí na velikosti gravitační síly a odstředivé síly.
Je gravitační síla pro dané závaží všude na povrchu Země stejná? Pokud ne, kde je největší a kde nejmenší?
Je odstředivá síla pro dané závaží všude na povrchu Země stejná? Pokud ne, kde je největší a kde nejmenší?
Nápověda 5
Co z toho vyplývá pro velikost tíhové síly (a tedy i údaje naměřeného pružinovými vahami) na pólu a na rovníku? Kde ukážou pružinové váhy větší hmotnost?Celkové řešení
Pružinové váhy měří tzv. tíhu − to je síla, kterou působí zavěšené závaží na pružinu. Tíha závaží má stejný směr i velikost jako tíhová síla, kterou na závaží působí Země. Lze se tedy dále zabývat tíhovou silou \(\vec{F}_\mathrm{G}\).
Z hlediska našeho problému je Země neinerciální vztažnou soustavou, která se otáčí kolem své osy s úhlovou rychlostí \(\omega\). Tíhová síla vzniká složením:
1) Gravitační síly \(\vec{F}_\mathrm{g}\) působící mezi Zemí a závažím – tato síla míří do středu Země a její velikost je všude na povrchu Země stejná, daná Newtonovým gravitačním zákonem:
\[F_\mathrm{g}\,=\,\kappa\frac{mM_\mathrm{z}}{R_\mathrm{z}^2}\,,\]kde \(\kappa\) je gravitační konstanta, m hmotnost závaží, Mz hmotnost Země a Rz vzdálenost závaží od středu Země – tedy poloměr Země.
2) Odstředivé síly \(\vec{F}_\mathrm{od}\), která vzniká v důsledku rotace Země kolem své osy (tzv. setrvačná či fiktivní síla, u níž nenajdeme, kdo či co ji způsobuje). Její vektor leží v rovině kolmé na osu otáčení (zemskou osu) a její velikost závisí na místě na povrchu Země. Je vyjádřena vztahem:
\[F_\mathrm{od}\,=\,m{\omega^2}r\,=\,m(\frac{2\pi}{T})^{2}r\,,\]kde m je hmotnost závaží, \(\omega\) úhlová rychlost otáčení, T doba jednoho otočení Země kolem své osy a r poloměr kružnice, po níž bod obíhá vzhledem k ose otáčení (na rovníku je to poloměr Země).
Platí tedy: \[\vec{F}_\mathrm{G}\,=\,\vec{F}_\mathrm{g}\,+\,\vec{F}_\mathrm{od}.\]
Na pólu, kde r = 0, je odstředivá síla nulová, tedy platí, že tíhová síla je rovna gravitační co do směru i velikosti:
\[\vec{F}_\mathrm{G(pol)}\,=\,\vec{F}_\mathrm{g},\] \[F_\mathrm{G(pol)}\,=\,F_\mathrm{g}.\] Na rovníku je odstředivá síla maximální a má opačný směr než síla gravitační (viz obrázek): \[\vec{F}_\mathrm{G(rov)}\,=\,\vec{F}_\mathrm{g}\,+\,\vec{F}_\mathrm{od},\] \[F_\mathrm{G(rov)}\,=\,F_\mathrm{g}\,-\,F_\mathrm{od}.\]Protože pružinové váhy měří tíhu, jež je stejně velká jako tíhová síla, ukážou tyto váhy na rovníku menší hmotnost než na pólu.
Pro závaží o hmotnosti 1 kg:
\[M_\mathrm{z}\,=\,5{,}98{\cdot}10^{24}\,\mathrm{kg},\] \[R_\mathrm{z}\,=\,6{,}378{\cdot}10^{6}\,\mathrm{m},\] \[\kappa\,=\,6{,}67{\cdot}10^{-11}\,\mathrm{N\cdot{m^2}\cdot{kg^{-2}}},\] \[T\,=\,24\,\mathrm{h}\,=\,86400\,\mathrm{s},\]\[F_\mathrm{G(pol)}\,=\,\kappa\frac{mM_\mathrm{z}}{R_\mathrm{z}^2}\,=\,(6{,}67{\cdot}10^{-11}\cdot\frac{1{\cdot}5{,}98{\cdot}10^{24}}{(6{,}378{\cdot}10^6)^2})\,\mathrm{N}\,=\,9{,}805\,\mathrm{N},\]
\[F_\mathrm{G(rov)}\,=\,\kappa\frac{mM_\mathrm{z}}{R_\mathrm{z}^2}\,-\,m(\frac{2\pi}{T})^{2}R_\mathrm{z}\,=\\=\,(6{,}67{\cdot}10^{-11}\cdot\frac{1{\cdot}5{,}98{\cdot}10^{24}}{(6{,}378{\cdot}10^6)^2}\,-\,1\cdot(\frac{2\pi}{86400})^2\cdot{6{,}378{\cdot}10^6})\,\mathrm{N}\,=\,9{,}771\,\mathrm{N}.\]
Výsledek
Pružinové váhy budou pro stejné závaží ukazovat na rovníku nižší hmotnost než na pólu.
Odkaz na podobnou úlohu