Filtr seznamu úloh?
Škály
Štítky
«
«
Srážka puků na ledě
Úloha číslo: 1239

Na ledě leží dva hokejové puky spojené nehmotným vláknem délky 2l.
Na soustavu začne působit konstantní síla →F, která je kolmá na spojnici puků a jejím působištěm je střed vlákna.
Jaká část mechanické energie se v okamžiku srážky puků přemění v energii vnitřní?
Předpokládejte, že se puky na ledě pohybují bez tření. Jejich srážku považujte za dokonale nepružnou.
Rozbor
Uvědomme si, že puky jsou identické a jejich vzdálenost l vůči působišti síly je stejná. Soustava je tedy symetrická vzhledem k vektorové přímce síly →F. Můžeme tak v dalších výpočtech řešit pohyb pouze jednoho puku a výsledek pak rozšířit na puky oba.
Na oba puky působí tažná síla →F prostřednictvím vlákna, které chápeme pouze jako prostředníka této síly (nedeformuje se). Puky se začnou po zapojení síly pohybovat zrychleným pohybem, jak ve směru vektoru →F, tak v linii jejich spojnice. Po určité době dojde k jejich srážce, jak plyne ze symetrie problému – na vektorové přímce síly →F.
Protože uvažujeme, že srážka puků je dokonale nepružná, přemění se během ní kinetická energie odpovídající jejich rychlostem ve směru rázu těsně před srážkou na vnitřní energii dotčených těles. Po srážce k sobě zůstanou puky „přilepené“ a jejich pohyb bude pokračovat pouze ve směru síly →F.
Kinetická energie puků příslušící rychlostem ve směru vektoru síly →F se se srážkou nezmění a dále poroste díky stálému urychlování tažnou sílou.
Puky byly na začátku v klidu. Nějaká síla je tedy musela urychlit. Pachateli jsou síly, kterými jsou puky prostřednictvím vlákna taženy. Pohybu ve směru spojnice puků přísluší složka síly v tomto směru, jejíž velikost však závisí na úhlu, který v daný moment vlákna svírají. Budeme-li znát průběh této síly, můžeme v tomto směru získanou a posléze ztracenou kinetickou energii vypočítat jako práci, kterou musela tato (proměnná) síla vykonat při přemístění puků ze vzdálenosti l do středu jejich spojnice.
Nápověda 1 – hledání velikosti tahových sil
Nakreslete si obrázek zachycující situaci několik okamžiků po začátku působení síly →F. Pomocí vektorového rovnoběžníku rozložte sílu →F do směrů vláken.
Dokážete nalézt závislost velikosti tažných sil na velikosti úhlu ϑ, který v daném okamžiku svírají vlákna s osou symetrie?
Nápověda 2 – zavedení Oxy, rozklad tažné síly
Vhodně zaveďte soustavu souřadnic a určete složky vektoru tažné síly (např. →T2).
Která složka síly →T2 je zodpovědná za urychlování soustavy ve směru →F? Která složka síly →T2 způsobuje urychlování v linii spojnice puků?
Vyjádřete složku vektoru →T2 ve směru osy y.
Nápověda 3 – výpočet „ztracené“ energie
Při dokonale nepružné srážce se zachovává hybnost soustavy. Zkoumejte hybnost soustavy před a po srážce.
Vypočítejte kinetickou energii příslušící pohybu puku ve směru osy y v okamžiku těsně před srážkou.
Jak velká energie se při srážce přemění v energii vnitřní?
Celkové řešení
Obrázek vpravo zachycuje situaci soustavy v nějakém čase mezi uvedením do pohybu a srážkou.
Sílu →F jsme rozložili do směrů vláken pomocí vektorového rovnoběžníku na síly →T1 a →T2, tj.
→F=→T1+→T2.Než se pustíme do hledání závislosti velikosti tahových sil na velikosti úhlu, který vlákna svírají s osou symetrie, prozkoumejme následující geometrickou vlastnost.
Ze symetrie, která je dána tím, že síla →F působí uprostřed vlákna kolmo na spojnici obou puků, vychází skutečnost, že vektorový rovnoběžník je kosodelníkem a pro velikosti tahových sil platí
|→T1|=|→T2|=T.Je tedy zřejmé, že postačí řešit úlohu pro jeden puk a v konečném výsledku zohlednit puky oba.
Nyní přejdeme k hledání závislosti velikosti tahové síly T na velikosti úhlu, který budeme značit ϑ a je vyznačen v následujícím obrázku.
Protože je vektorový rovnoběžník kosodelníkem (jeho úhlopříčky se půlí), platí
cosϑ=|→F|/2T=F2T.Závislost velikosti tažných sil T na úhlu ϑ vyjádříme z předchozí rovnice vztahem
T=F2cosϑ.
Na vlákna, která plní funkci tuhé vazby, působí síly →T1 a →T2. Síly, kterými jsou taženy puky, jsou představovány stejnými vektory →T1 a →T2. Pro usnadnění další úvahy si tyto vektory se zachováním orientace rovnoběžně posuneme tak, aby jejich působiště ležela ve středech puků (viz obr. vpravo).
Na základě geometrických vlastností má úhel vyznačený v obrázku stejnou velikost ϑ jako uvažovaný úhel v rovnici (1). Při dalších rozkladech sil do význačných směrů budeme této skutečnosti využívat.
Zavedeme soustavu souřadnic Oxy tak, že osa x leží v ose symetrie a je orientovaná ve směru vektoru →F a osa y míří kolmo vzhůru. Počátek ztotožníme s průsečíkem spojnice puků a osy symetrie.Sílu →T2 jsme rozložili do složek ve směru osy x (vektor →Tx) a osy y (vektor →Ty).
- Síla →Tx puk urychluje ve směru osy x.
- Síla →Ty puk urychluje ve směru osy y.
Velikost obou složek síly →T2, a tedy i okamžitá zrychlení v obou směrech závisí na velikosti úhlu ϑ.
Pro velikosti T2 a Ty platí
sinϑ=TyT2=TyT.Pro složku vektoru →T2 ve směru osy y pak lze s pomocí předchozí rovnice psát
Ty=−Tsinϑ. Dosazením vztahu (1) za T získáme Ty=−F2cosϑsinϑ=−12Ftgϑ.Při dokonale nepružné srážce se zachovává hybnost soustavy. Budeme zkoumat hybnost soutavy před a po srážce a vypočítáme kinetickou energii příslušící pohybu puku ve směru osy y v okamžiku těsně před srážkou.
Oba puky mají stejnou hmotnost a y-ové souřadnice jejich rychlostí jsou až na znaménko díky symetrii stejné. Ze zákona zachování hybnosti plyne, že hybnost, a tedy i rychlost dvojice puků je po srážce ve směru osy y nulová.
Rychlost puků ve směru osy x srážka neovlivní, neboť ráz probíhá ve směru kolmém na tuto osu. Rychlost v tomto směru bude dále růst (se zrychlením a=F2m).
Kinetická energie příslušící pohybu puku ve směru osy y v okamžiku těsně před srážkou se rovná vykonané práci y-ové složky tahové síly na přemístění puku z bodu [0;l] do počátku [0;0]. Neboť velikost síly Ty není konstantní, závisí na úhlu ϑ vztahem (2) a k jejímu výpočtu užijeme integrálního počtu.
Ek(y)=Wl→0=∫0lTy(ϑ)dy=∫0l−12Ftgϑdy. Protože platí y=lsinϑ (a diferenciál dy=lcosϑdϑ), lze substituovat a integrál dopočítat (nezapomeneme přepočítat meze): ∫0l−12Ftgϑdy=−12Fl∫0π2sinϑdϑ=−12Fl[−cosϑ]0π/2=12Fl.Mechanická energie, která se při srážce obou puků přemění v energii vnitřní, se rovná dvojnásobku energie Ek(y), tj.
E′=2Ek(y)=Fl.Komentář: Úlohu lze řešit i bez užití integrálního počtu
Kromě uspořádání, které jsme dosud řešili (systém A), uvažujme uspořádání B (systém B), kdy se začne působit silou →F na již „sražené“ puky.
V myšlenkovém pokusu necháme oba systémy A i B pohybovat se ve směru osy x tak, že v čase přiložení síly →F všechny puky leží na ose y.
Odpověď
Při dokonale nepružné srážce puků se ve vnitřní energii přemění kinetické energie puků příslušící složkám rychlostí ve směru rázu o velikosti E′=Fl.