Led v kalorimetru
Úloha číslo: 353
V kalorimetru bylo 150 g vody o teplotě 6 °C, do které bylo přidáno 120 g ledu. Po vyrovnání teplot byl z kalorimetru vybrán a zvážen veškerý led. Voda byla v kalorimetru ponechána. Bylo zjištěno, že se hmotnost ledu zvětšila o 12 g. Jaká byla počáteční teplota ledu?
Nápověda
Vzhledem k tomu, že se množství ledu zvýšilo, musela část vody, která byla původně v kalorimetru, zmrznout. Výsledným stavem je rovnovážná směs vody a ledu o teplotě 0 °C.
Výměna tepla tedy probíhala takto:
Led o neznámé teplotě odebíral teplo vodě. Led se ohříval, voda ochlazovala.
V okamžiku, kdy voda dosáhla teploty tuhnutí (0 °C) led této teploty ještě nedosáhl a odebral vodě ještě další teplo, aby této teploty dosáhl. Díky tomu část vody zmrzla.
V kalorimetrické rovnici tedy budeme mít
teplo přijaté = teplo potřebné na ohřátí ledu z neznámé teploty na teplotu tání,
teplo odevzdané = teplo odevzdané při ochlazení veškeré vody na teplotu tuhnutí a skupenské teplo tuhnutí části vody, která zmrzla.
Zápis
mV = 150 g = 0,15 kg počáteční hmotnost vody tV = 6 °C Počáteční teplota vody: mL = 120 g = 0,12 kg počáteční hmotnost ledu Δ m = 12 g = 0,012 kg zvětšení hmotnosti ledu tL = ? počáteční teplota ledu Další potřebné hodnoty:
tt = 0 °C teplota tání ledu cL = 2,1 kJkg−1K−1 = 2100 Jkg−1K−1 měrná tepelná kapacita ledu lt = 334 kJkg−1 = 3,34×105 Jkg−1 měrné skupenské teplo tání ledu cv = 4,18 kJkg−1K−1 = 4180 Jkg−1K−1 měrná tepelná kapacita vody Rozbor
Ze zadání úlohy víme, že výsledným stavem je rovnovážný stav vody a ledu. To znamená, že výsledná teplota odpovídá teplotě tání vody. Na tuto teplotu se voda, která byla v kalorimetru, ochladila a přidaný led se naopak ohřál. Na svůj ohřev odebíral led teplo vodě, která teplo odevzdávala.
Vzhledem k tomu, že v kalorimetru bylo na konci experimentu více ledu než na začátku, znamená to, že část vody zmrzla a při změně skupenství uvolnila teplo, které přijal led a využil ho na svůj ohřev. Jinými slovy: Teplo, které odevzdala voda při svém ochlazení na teplotu tání, nestačilo na to, aby se led na teplotu tání ohřál. Pro ustanovení rovnováhy je ale třeba, aby led i voda měly stejnou teplotu, tedy teplotu tání, proto led odebral vodě ještě další teplo, což se projevilo tím, že část vody zmrzla.
Řešení
Při řešení vyjdeme z kalorimetrické rovnice, která říká, že teplo odevzdané teplejším tělesem se rovná teplu, které přijme těleso chladnější. V našem případě teplo odevzdává voda – snižuje svoji teplotu a potom její část zmrzne. Odevzdané teplo se tedy rovná:
\[Q_{\mathrm{odevzdane}}=c_V m_V (t_V-t_t) + l_t \Delta m\]Chladnějším tělesem je led, který přijímá teplo, a ohřívá se na teplotu tání:
\[Q_{\mathrm{prijate}}=c_L m_L (t_t-t_L) \]Obě tepla porovnáme:
\[Q_{\mathrm{odevzdane}} = Q_{\mathrm{prijate}} \]\[c_V m_V (t_V-t_t) + l_t \Delta m = c_L m_L (t_t-t_L) \]a vyjádříme neznámou teplotu ledu:
\[t_t - t_L = \frac{c_V m_V (t_V - t_T) + l_t \Delta m}{c_L m_L} \]\[t_L =t_t - \frac{c_V m_V (t_V - t_T) + l_t \Delta m}{c_L m_L} \]\[t_L =(0-\frac{4180 \cdot{0{,}15}\cdot{(6 - 0)} + 3{,}34 \cdot{10^5} \cdot{0{,}012}}{2100 \cdot{ 0{,}12}})\,\mathrm{^\circ C} \dot= -31 \,\mathrm{^\circ C}\]Odpověď
Led, který jsme přidali do kalorimetru, musel být podchlazený na teplotu asi −31 °C.