Mravenec v pohybu
Úloha číslo: 677
Mravenec o hmotnosti (3,0 ± 0,1) mg dlouhý (6,0 ± 0,1) mm se pohybuje po rovné cestičce rychlostí (20 ± 1) cm·s−1. Jaká je nejmenší nevyhnutelná neurčitost při určování jeho polohy?
Nápověda 1
Z relací neurčitosti víme, že zpřesňování určení polohy částice vždy probíhá na úkor přesnosti určení jiné veličiny. O kterou veličinu nebo veličiny se jedná?
Jaký tvar má příslušná relace neurčitosti?
Nápověda 2
Co to je relativní chyba měření? Jak se přenáší relativní chyba z jedné veličiny na druhou? Co když je jedna veličina součinem jiných dvou, které jsou zatíženy jistou chybou?
Zápis
m = 3,0 mg hmotnost mravence Δm = 0,1 mg absolutní chyba hmotnosti l = 6,0 mm délka mravence Δl = 0,1 mm absolutní chyba délky v = 20 cm·s−1 rychlost mravence Δv = 1 cm·s−1 absolutní chyba rychlosti Δx = ? (m) neurčitost polohy Řešení
Pro vypočtení neurčitosti polohy Δx z relace neurčitosti
\[\Delta x \,\cdot\, \Delta p \ge \frac{\hbar}{2},\]potřebujeme znát neurčitost hybnosti Δp. Za neurčitost hybnosti v tomto případě považujme absolutní chybu určení hybnosti. Jelikož je hybnost mravence součinem jeho hmotnosti a rychlosti, tj. p = m·v, platí pro relativní chyby těchto veličin vztah η(p) = η(m) + η(v). Dále je z definice absolutní a relativní chyby Δp = η(p)·p. Pro Δx tak z výše uvedené relace neurčitosti dostáváme
\[\Delta x \ge \frac{\hbar}{2} \,\frac{1}{\Delta p} ,\] \[\Delta x \ge \frac{\hbar}{2} \,\frac{1}{\eta(p)\cdot p} ,\] \[\Delta x \ge \frac{\hbar}{2} \,\frac{1}{(\eta(m)+\eta(v))\cdot mv} ,\] \[\Delta x \ge \frac{\hbar}{2} \,\frac{1}{\left(\frac{\Delta m}{m}+\frac{\Delta v}{v}\right)\cdot mv} ,\] \[\Delta x \ge \frac{1{,}055\,\cdot\,10^{-34}}{2\,\cdot\,\left(\frac{1}{30}+\frac{1}{20}\right)\,\cdot\, 6\,\cdot\, 10^{-7}}\ \mbox{m} ,\] \[\Delta x \ge 1{,}055\,\cdot\,10^{-27}\ \mbox{m} .\]Vidíme, že neurčitost polohy jde hluboko pod rozměry atomu, proto nemá v reálné situaci naprosto žádný význam. Opět se tak ukazuje, že i věci v našich očích zdánlivě malé (mravenec) mohou být vzhledem k fyzikálním zákonitostem, které popisuje kvantová mechanika, stále ještě dost veliké na to, aby se v jejich chování projevovaly kvantové efekty.
Odpověď
Principiálně je minimální neurčitost určení polohy mravence rovna řádově 10−27 m, což je rozměr přístroji zcela nepostihnutelný. Reálná chyba měření způsobená použitým měřidlem a lidským okem bude mnohonásobně větší, i při velmi přesném měření typicky asi desetina milimetru, tj. 10−4 m.