Odraz světla ve skleněné podkově
Úloha číslo: 1830
Skleněná tyč obdélníkového průřezu je ohnuta do tvaru „podkovy“ (viz obrázek). Vnitřní prohnutí podkovy je kruhové s poloměrem \(R\) a vnější prohnutí je také kruhové s poloměrem \(R+d\).
Svazek rovnoběžných paprsků světla dopadá kolmo na plochu A. Určete minimální hodnotu podílu \(\frac{R}{d}\), aby veškeré světlo z tohoto svazku opustilo skleněnou podkovu povrchem B.
Nápověda 1
Protože nechceme, aby některý z paprsků opustil podkovu v jiném místě než plochou B, musí v podkově docházet k tzv. totálnímu odrazu paprsků. Uvědomte si, kdy dochází k totálnímu odrazu paprsků a napište Snellův zákon pro totální odraz světla.
Nápověda 2
Rozmyslete si, zda je potřeba zabývat se všemi paprsky ze svazku světla.
Nápověda 3
Nyní se budeme zabývat tím, jak se paprsek pohybuje v „zahnuté“ části podkovy.
Představte si dvě soustředné kružnice a mezi nimi skleněné mezikruží. Dále si představte paprsek, jehož trajektorie tvoří tečnu k „vnitřní“ kružnici a který dopadá na „vnější“ kružnici pod úhlem \(α\).
Jak bude pokračovat trajektorie paprsku? Zakreslete ji do obrázku.
Nápověda 4
Pod jakým úhlem dopadá paprsek do bodu M?
Bude v tomto bodě docházet k totálnímu odrazu? Do obrázku zakreslete trajektorii paprsku ve zbylé části podkovy.Nápověda 5
Zjistili jsme, že když paprsek bude dopadat do bodu K pod úhlem \(α \gt α_{m}\), pak bude v celé podkově docházet k totálnímu odrazu do chvíle, než opustí podkovu plochou B.
Pomocí obrázku určete, jaká je závislost mezi úhlem \(α\), poloměrem \(R\) a šířkou podkovy \(d\). Následně za pomoci vztahu (2) určete poměr \(\frac{R}{d}\).Celkové řešení
Totální odraz
Nechceme, aby některý z paprsků opustil podkovu v jiném místě než plochou B, proto musí v podkově docházet k tzv. totálnímu odrazu paprsků.
Aby nastal totální odraz, tak pro úhel dopadu paprsku \(α\) musí platit, že bude větší než mezní úhel \(α_{m}\): \[ α \gt α_{m}. \] Pokud je úhel dopadu menší než \(90°\) a zároveň platí \(α \gt α_{m}\), bude také platit: \[\sin{α} \gt \sin{α_{m}}.\tag{1}\]
Mezní úhel je takový úhel, při kterém ještě dochází k lomu paprsku. Paprsek se pak láme pod úhlem \(90°\). Pro tento případ zapíšeme Snellův zákon lomu jako:
\[\frac{\sin{α_{m}}}{\sin{90°}}=\frac{n_{v}}{n_{s}},\]kde \(n_{v}\) je index lomu vzduchu a \(n_{s}\) je index lomu skla.
Protože platí \(\sin{90°}=1\) a dle tabulek \(n_{v} \dot= 1\), můžeme napsat: \[\sin{α_{m}}=\frac{1}{n_{s}}.\] Tento vztah dosadíme do vztahu (1): \[\sin{α} \gt \frac{1}{n_{s}}.\tag{2}\]
Jeden paprsek stačí
Není potřeba zabývat se všemi paprsky ze svazku světla. Bude nám stačit zaměřit se pouze na chod krajního (oranžového) paprsku. Pokud bude u oranžového paprsku docházet k totálnímu odrazu, bude také u všech dalších paprsků docházet k totálnímu odrazu (další paprsky budou dopadat na vnější kružnici pod větším úhlem než je úhel dopadu oranžového paprsku).
Pokud tedy u oranžového paprsku bude docházet při prvním dopadu na rozhraní sklo-vzduch k totálnímu odrazu, bude k němu docházet i v celé podkově. Přesvědčit se o tom můžeme v Nápovědě 3 a Nápovědě 4.
Minimální hodnota podílu \(\frac{R}{d}\)
Podíváme-li se pozorně na pravoúhlý trojúhelník (žlutý) v obrázku, pak zjistíme, že délka jeho přepony odpovídá součtu \(R+d\).
Využijeme goniometrickou funkci sinus: \[\sin{α}=\frac{R}{R+d}.\tag{3}\] Připomeneme si vztah (2) a dosadíme do něj: \[\sin{α} \gt \frac{1}{n_{s}}.\] \[\frac{R}{R+d}\gt \frac{1}{n_{s}} .\] Protože nás zajímá i limitní případ, tedy případ, kdy je úhel dopadu \(α\) roven meznímu úhlu \(α_{m}\) (a tedy i \(\sin{α}=\sin{α_{m}}\)), budeme dále pracovat s nerovností: \[\frac{R}{R+d}\ge \frac{1}{n_{s}} .\] Pro přehlednost si nerovnici přepíšeme: \[\frac{1}{n_{s}} \le \frac{R}{R+d}.\] Vynásobíme obě strany nerovnice kladným výrazem \(\frac{R+d}{R}\): \[\frac{1}{n_{s}}\frac{R+d}{R} \le 1.\] A upravujeme nerovnici tak, abychom na levé straně získali výraz \(\frac{R}{d}\): \[\frac{1}{n_{s}}\left(\frac{R}{R}+\frac{d}{R} \right)\le 1,\] \[\frac{1}{n_{s}}\left(1+\frac{d}{R} \right)\le 1,\] \[\frac{1}{n_{s}}+\frac{1}{n_{s}}\frac{d}{R} \le 1,\] \[\frac{1}{n_{s}}\frac{d}{R} \le 1 − \frac{1}{n_{s}},\] \[\frac{1}{n_{s}}\frac{d}{R} \le \frac{n_{s}−1}{n_{s}},\] \[\frac{d}{R} \le n_{s}−1,\] \[\frac{R}{d} \ge \frac{1}{ n_{s}−1}. \]Číselné řešení
V tabulkách dohledáme hodnotu indexu lomu skla \(n_{s} = 1{,}5\) a dosadíme: \[\frac{R}{d} \ge \frac{1}{ 1{,}5−1}, \] \[\frac{R}{d} \ge 2. \]
Odpověď
Aby došlo v podkově k totálnímu odrazu, minimální hodnota podílu \(\frac{R}{d}\) musí být rovna dvěma.
Odkaz na experiment
Předvedení experimentu s totálním odrazem je popsáno v Totální odraz ve vytékající vodě.