Překryv optických spekter vyšších řádů
Úloha číslo: 1662
Překrývají se mřížková optická spektra vyšších řádů?
Obrázek dvou sousedních spekter
Takto by to vypadalo, pokud by se spektra nepřekrývala.
Nápověda 1
To, zda se spektra překryjí nebo nepřekryjí, zaleží na tom, který z úhlů vyznačených na obrázku v předchozím oddíle je větší. Jak můžeme tyto úhly porovnat?
Z kterého vztahu můžeme vypočítat úhel odchýlení pro krajní hodnoty viditelného světla za pomoci dráhového rozdílu Δl?
Řešení
Takto by to vypadalo, pokud by se spektra nepřekrývala.
Pro úhel odchýlení paprsků vytvářejících interferenční maximum platí:
\[\mathrm{\Delta}l = \,b\sin\,\alpha \quad\Rightarrow\quad \sin\,\alpha=\,\frac{\mathrm{\Delta}l}{b} \quad\Rightarrow\quad \sin\,\alpha=\,\frac{k\lambda}{b},\]kde b je mřížková konstanta, Δl = kλ je dráhový rozdíl paprsků, α je úhel odchýlení a k je řád maxima.
Napíšeme si rovnice pro odchýlení červeného světla v maximu k-tého řádu a fialového světla v maximu řádu k+1:
\[\sin\,\alpha_\mathrm{č}=\,\frac{k\lambda_\mathrm{č}}{b},\] \[\sin\,\alpha_\mathrm{f}=\,\frac{(k+1)\lambda_\mathrm{f}}{b}.\]Pro zjištění, zda se vyšší řády překrývají, potřebujeme zjistit, který z úhlů αč a αf je větší. Protože je funkce sinus na intervalu od \(0\) do \(\frac{\pi}{2}\) rostoucí, bude stejná nerovnost mezi úhly i mezi jejich siny. Tj. naším úkolem je porovnat hodnoty výrazů
\[k\lambda_\mathrm{č} \qquad \mathrm{a} \qquad (k+1)\lambda_\mathrm{f}.\]Dosadíme číselné hodnoty.
1) Porovnání pro 1. a 2. řád:
Tedy k = 1:
\[1\,\cdot\,780 \gt 2\,\cdot\,350 \quad\Rightarrow\quad 780 \gt 700.\]Z této nerovnosti je zřejmé, že se 1. a 2. řád překryje.
1) Porovnání pro 2. a 3. řád:
Tedy k = 2:
\[2\,\cdot \,780 \gt 3 \,\cdot \,350 \quad\Rightarrow\quad 1560 \gt 1050.\]Z této nerovnosti je zřejmé, že se 2. a 3. řád překryje.
1) Porovnání pro 3. a 4. řád:
Tedy k = 3:
\[3 \,\cdot \, 780 \gt 4 \,\cdot\,350 \quad\Rightarrow\quad 2340 \gt 1400.\]Z této nerovnosti je zřejmé, že se i 3. a 4. řád překryje.
Odpověď
Ano, optická spektra vyšších řádů se navzájem překrývají.
Komentář
Úlohu bychom mohli řešit i jednodušeji, i když ne tak obecně. Úhly odchýlení bychom vypočítali numericky s nějakou námi zvolenou hodnotou mřížkové konstanty a poté je navzájem porovnali.