Výpočet úhlu odchýlení maxima
Úloha číslo: 1646
Monofrekvenční světlo o vlnové délce 500 nm dopadá kolmo na optickou mřížku, jejíž mřížková konstanta je 10−2 mm. Určete úhel α, o který se odchyluje maximum prvního řádu od směru kolmého k rovině mřížky.
Nápověda 1
Co je to mřížková konstanta?
Nápověda 2
Zjistěte dráhový rozdíl paprsků procházejících sousedními otvory mřížky.
Nápověda 3
Jaký vztah platí pro interferenční maxima?
Zápis
b = 10−2 mm = 10−5 m mřížková konstanta λ = 500 nm = 5,0·10−7 m vlnová délka dopadajícího světla k = 1 řád maxima α = ? (°) úhel odchýlení od kolmého směru Řešení
Prochází-li monochromatické světlo mřížkou, dochází k ohybu světla na jednotlivých štěrbinách mřížky a na stínítku se vytvoří interferenční obrazec. Na stínítku vznikají interferenční maxima a minima, jejich poloha záleží na dráhovém rozdílu paprsků vycházejících ze sousedních štěrbin mřížky.
Předpokládejme, že stínítko je tak daleko od mřížky, že paprsky přicházející do určitého bodu P stínítka jsou přibližně rovnoběžné.
Z pravoúhlého trojúhelníku na obrázku dostaneme vztah:
\[\mathrm{Δ}l = \,b\sin\,α,\]kde Δl je dráhový rozdíl dvou sousedních paprsků, b je mřížková konstanta, tedy vzdálenost dvou štěrbin, a α je úhel, který paprsky svírají s centrální osou.
Vyjádříme si úhel α a dostaneme:
\[α= \,\arcsin\, \frac{\mathrm{Δ}l}{b}.\]Protože se paprsky v bodě P složily do světlého proužku, tedy do maxima, platí pro dráhový rozdíl Δl:
\[\mathrm{Δ}l = k λ,\]a za k dosadíme první maximum, které máme v zadání, tedy k = 1.
Dosadíme jednu rovnici do druhé a dosadíme číselné hodnoty, získáme:
\[α= \,\arcsin \,\frac{λ}{b}=\,\arcsin \,\frac{5{,}0{\cdot}10^{−7}}{1{\cdot}10^{−5}}=\,2°52'.\]Odpověď
Maximum prvního řádu se odchyluje o 2°51′ od směru kolmého k rovině mřížky.