Poloha prvního maxima při interferenci dvou koherentních zdrojů
Úloha číslo: 1621
Vzdálenost dvou koherentních světelných zdrojů je 0,45 mm. Určete, v jaké vzdálenosti od maxima nultého řádu je první jasný pruh červené barvy o vlnové délce 700 nm, je-li stínítko ve vzdálenosti 0,5 m od zdrojů.
Nápověda 1
Jaký je dráhový rozdíl paprsků, které vycházejí z obou zdrojů a dopadají na stejné místo na stínítku?
Nápověda 2
Jakou hodnotu musí mít dráhový rozdíl, aby vzniklo interferenční maximum?
Nápověda 3
Jak bude vypadat vztah pro vzdálenost prvního červeného maxima Δx, které vznikne na stínítku, pokud si jej vyjádříme pomocí úhlu odchýlení α?
Zápis
b = 0,45 mm = 4,5·10−4 m vzdálenost dvou zdrojů λ = 700 nm = 7,0·10−7 m vlnová délka světla k = 1 řád maxima d = 0,5 m vzdálenost stínítka od zdrojů Δx = ? (mm) vzdálenost prvního maxima červené barvy od maxima 0. řádu Řešení
Ze zdrojů se světlo šíří všemi směry. Světlo z obou zdrojů dopadá na stínítko a vzniká interferenční obrazec. Na stínítku vznikají maxima a minima, jejich polohy závisí na dráhovém rozdílu dvou paprsků vycházejících ze zdrojů.
Předpokládejme, že stínítko je tak daleko od zdrojů, že paprsky přicházející do určitého bodu A stínítka jsou přibližně rovnoběžné.
Na obrázku z trojúhelníku získáme vztah pro dráhový rozdíl sousedních paprsků Δl:
\[\mathrm{\Delta}l = \,b\sin\,\alpha,\]kde b je vzdálenost zdrojů a α je úhel, který paprsky svírají s centrální osou.
Paprsky se v bodě A složily do světlého proužku, tedy do maxima, platí tedy pro dráhový rozdíl Δl:
\[\mathrm{\Delta}l = k \lambda,\]kde k = 1. Z obou rovnic si vyjádříme sin α:
\[\sin\,\alpha=\,\frac{\lambda}{b}.\]Nakreslíme si obrázek, kde označíme jako d vzdálenost zdrojů od stínítka, α úhel odchýlení, Δx vzdálenost maxima 1. řádu červené barvy od maxima 0. řádu.
Dostaneme:
\[\mathrm{tg}\,\,\alpha=\, \frac{\mathrm{\Delta}x}{d} \quad\Rightarrow\quad \mathrm{\Delta}x=\,d\,\mathrm{tg}\,\,\alpha,\]kde α vypočítáme ze vztahu:
\[\sin\,\alpha=\,\frac{\lambda}{b}=\,\frac{7{,}0{\cdot}10^{−7}}{4{,}5{\cdot}10^{−4}}\,\dot=\,0{,}00156 \quad\Rightarrow\quad \alpha\,\dot=\,0{,}00156,\]a dosadíme hodnoty ze zadání.
\[\mathrm{\Delta}x=\,d\,\mathrm{tg}\,\,\alpha=\,0{,}5\,\cdot(\mathrm{tg}\,\,0{,}00156)\,\mathrm{m}\,\dot=\, 8{,}0{\cdot}10^{−4}\,\mathrm{m}\,\dot= \,0{,}80\,\mathrm{mm}. \]Poznámka k řešení:
V řešení bychom pro zjednodušení výpočtu mohli použít zanedbání. Víme, že se jedná o velmi malé úhly, pro které platí
\[\sin\,\alpha\ \dot{=}\ \, \alpha\ \dot{=}\ \mathrm{tg}\,\,\alpha,\]kde prostřední rovnost platí, pokud je uvažovaný úhel dosazen v radiánech.
Výpočet nyní provedeme se zanedbáním.
Vztah:
\[\sin\,\alpha=\,\frac{\lambda}{b},\]si dosadíme do rovnice pro Δx:
\[\mathrm{\Delta}x=\,d\,\mathrm{tg}\,\,\alpha=\,d\,\frac{\lambda}{b}.\]Dosadíme číselně.
\[\mathrm{\Delta}x=\,d\,\frac{\lambda}{b}=\,0{,}5\cdot\,\frac{7{,}0{\cdot}10^{−7}}{4{,}5{\cdot}10^{−4}}\,\mathrm{m}\,\dot=\,7{,}8{\cdot}10^{−4}\,\mathrm{m}\,\dot=\,0{,}78\,\mathrm{mm}.\]Můžeme tedy vidět, že úlohu lze počítat se zanedbáním. Výsledky se od sebe příliš neliší.
Odpověď
První světlý pruh červené barvy se objeví přibližně 0,8 mm od nultého maxima.
Odkaz na pokus
Pokud vás zajímá, jak vypadá interferenční obrazec na stínítku ve skutečnosti, podívejte se na Dvojštěrbinový pokus.