Matematické kyvadlo – síla závěsu
Úloha číslo: 947
Nápověda 1
Matematické kyvadlo je vlastně hmotný bod zavěšený na tuhém nehmotném závěsu. Určete síly, které na hmotný bod působí, a vazby, kterým je jeho pohyb podroben. Síly rozdělte na vtištěné a vazbové.
Nápověda 2
Napište Lagrangeovy rovnice I. druhu. Které členy v těchto rovnicích odpovídají síle, kterou na hmotný bod působí závěs (tj. vazbové síle)?
Nápověda 3
V předchozích nápovědách jsme získali tři rovnice:
\[x^2+y^2-l^2=0,\tag{1}\] \[\ddot{x}=\tilde\lambda x,\tag{2}\] \[\ddot{y}=\tilde\lambda y+g,\tag{3}\]ve kterých vystupují 3 neznámé \(\tilde\lambda , x\) a y.
Pro výpočet vazbové síly závěsu nemusíme vyřešit celou soustavu, ale stačí nám nalézt řešení pro \(\tilde\lambda .\)
Způsobů existuje mnoho, různě komplikovaných. Zkuste následující:
a) Rovnici (2) vynásobte \(\dot{x}\) a sečtěte s rovnicí (3) vynásobenou \(\dot{y}\). Upravte.
b) Rovnici (2) vynásobte x a sečtěte s rovnicí (3) vynásobenou y.
Při úpravách využijte rovnici vazby (1).
Oba získané vztahy zkombinujte tak, abyste vyjádřili hledanou neznámou \(\tilde\lambda .\)
Nápověda 4
Určete konstantu K pomocí veličin, které se během pohybu zachovávají a lze je vyjádřit na základě počátečních podmínek. S její pomocí je již možno psát složky vazbové síly.
Celkové řešení
Na hmotný bod působí vtištěná tíhová síla:
\[\vec{F}_G=(0,mg).\]Dále je jeho pohyb podroben vazbě:
\[G(x,y)=x^2+y^2-l^2=0.\tag{1}\]Napíšeme Lagrangeovy rovnice I. druhu, které mají pro jeden hmotný bod v případě jediné vazby obecný tvar:
\[m\ddot{x}=F_{x}+\lambda\frac{\partial G} {\partial x},\] \[m\ddot{y}=F_{y}+\lambda\frac{\partial G}{\partial y},\]kde \(F_{x}\) a \(F_{y}\) jsou složky výslednice vtištěných sil. Složkám vazbové síly odpovídají druhé členy na pravých stranách rovnice.
Vazbová síla \(\vec{F_{v}}\) závěsu bude mít tedy tvar:
\[\vec{F}_{v}=(2\lambda x,2\lambda y).\]Dosadíme konkrétní tvar vtištěné síly a vazby G a obě Lagrangeovy rovnice vydělíme hmotností m:
\[\ddot{x}=\frac{2\lambda}{m}x,\] \[\ddot{y}=\frac{2\lambda}{m}y+g.\]V obou rovnicích se vyskytuje stejný výraz \(\frac{2\lambda}{m}\), který můžeme označit např. jako \(\tilde\lambda\). Rovnice tedy nabývají tvaru:
\[\ddot{x}=\tilde\lambda x,\tag{2}\] \[\ddot{y}=\tilde\lambda y+g.\tag{3}\]Pro výpočet vazbové síly závěsu nám stačí najít vyjádření pro neznámou \(\tilde\lambda .\)
Způsobů jejího nalezení je mnoho, různě obtížných. Podrobný popis jednoho z nich naleznete v nápovědě 3.
Vhodným zkombinováním obou Lagrangeových rovnic (2) a (3) s využitím derivace vazbové podmínky jsme v nápovědě 3 získali vztahy:
\[\dot{x}^2+\dot{y}^2-2gy=K,\tag{4}\] \[-(\dot{x}^2+\dot{y}^2)=\tilde\lambda l^2+gy,\tag{6}\]ze kterých vyjádříme konstantu \(\tilde\lambda\):
\[\tilde\lambda =\frac{1}{l^2}(-K-3gy).\]Pro λ tedy platí:
\[\lambda=\frac{m}{2}\tilde\lambda=\frac{m}{2l^2}(-K-3gy).\tag{7}\]Pro konstantu K plyne z (4), že:
\[K=\dot{x}^2+\dot{y}^2-2gy=v^2-2gy,\]kde v je rychlost hmotného bodu. Konstanta K musí souviset s něčím, co se během pohybu zachovává, zde se nabízí celková energie, kterou lze vyjádřit jako:
\[E=\frac{mv^2}{2}-mgy.\]Pro konstantu K tedy dostáváme:
\[K=\frac{2}{m}E.\]Připomeneme si vyjádření vazbové síly závěsu \(\vec{F_{v}}\):
\[\vec{F}_{v}=(2\lambda x,2\lambda y).\]Již nám nic nebrání v napsání složek vazbové síly. Postačí dosadit K do λ a poté dosadit λ do složek vektoru vazbové síly:
\[F_{vx}=-(v^2+gy)\frac{m}{l^2}x=-(2E+3mgy)\frac{x}{l^2},\] \[F_{vy}=-(v^2+gy)\frac{m}{l^2}y=-(2E+3mgy)\frac{y}{l^2},\] \[\vec{F_{v}}=-\frac{(2E+3mgy)}{l^2}(x,y).\]Odpověď
Vazbová síla, kterou působí závěs matematického kyvadla je:
\[\vec{F_{v}}=-\frac{(2E+3mgy)}{l^2}(x,y).\]Odkazy
Problém řešení pohybu matematického kyvadla můžete řešit s použitím jiných postupů. Pohyb kyvadla je možné řešit užitím Lagrangeových rovnic II.druhu. Tento postup naleznete v úloze:
Matematické kyvadloDalším příkladem může být hledání rovnovážné polohy matematického kyvadla. K tomu se užívá principu virtuální práce. Řešení naleznete v úloze:
Matematické kyvadlo – rovnovážné polohyKomentář – velikost síly ve speciálním případě průchodu dolní polohou
Zajímavým příkladem může být rozebrání velikosti vazbové síly závěsu při průchodu dolní polohou.
Nalezli jsme obecné vyjádření této síly:
\[\vec{F_{v}}=\left(-(v^2+gy)\frac{m}{l^2}x,-(v^2+gy)\frac{m}{l^2}y\right).\]Pro dolní polohu platí, že x = 0 a y = l. Tyto hodnoty proto dosadíme do obecného vyjádření. Získáváme:
\[\vec{F_{v}}=\left(0,-\frac{mv^2+mgl}{l}\right).\]Vzhledem k zavedení souřadnic má výsledná vazbová síla směr vzhůru – to se shoduje s naším očekáváním.
Výsledek porovnejme s případem, kdy kyvadlo pouze visí na závěsu. V tomto případě by byla vazbová síla závěsu rovna reakci na sílu tíhovou, tedy:
\[\vec{F_{v_0}}=(0,-mg).\]Z porovnání rovnic, je vidět, že v případě pohybu kyvadla působí závěs větší silou, než v případě kyvadla v klidu. Známe i velikost tohoto rozdílu:
\[|\vec{F_{v}}-\vec{F_{v_0}}|=\frac{mv^2}{l}.\]Jedná se o velikost dostředivé síly při pohybu po kružnici. Pokud se hmotný bod pohybuje, potom na něj v nejnižší poloze působí závěs silou o velikosti součtu velikostí tíhové a dostředivé síly.