Tyč mezi dvěma šikmými stěnami
Úloha číslo: 1042
Nechť průsečnice dvou dokonale hladkých rovinných stěn leží ve vodorovné rovině, s níž tyto stěny svírají úhly α a β. Tyč délky l se opírá o tyto stěny svými konci A, B tak, že celá leží ve svislé rovině kolmé na průsečnici (viz obrázek).
Určete úhel \( \vartheta \), který svírá tyč v rovnovážné poloze s vodorovnou rovinou.
Nápověda 1
Nejprve si rozmyslete, jaké síly budou na tyč působit a zakreslete si je.
Nápověda 2
Napište si zobecněný princip virtuální práce a uvědomte si, která virtuální posunutí potřebujete znát.
Nápověda 3
Abychom mohli určit virtuální posunutí \(\delta y\) slučitelné s vazbou, musíme nejprve znát vyjádření souřadnice y pomocí parametrů, které se mohou při zadané vazbě neomezeně měnit. Tím je v našem případě úhel ϑ, který určuje sklon tyče vzhledem k vodorovné rovině.
Vyjádřete souřadnici y pomocí úhlů α a β, které svírají roviny stěn s vodorovnou rovinou, délky tyče l a úhlu ϑ.
Nápověda 4
Určete virtuální posunutí δy souřadnice y vzhledem k malé změně úhlu ϑ, který svírá tyč s vodorovnou rovinou.
Nápověda 5
Dosaďte za δy do rovnice vyjadřující zobecněný princip virtuální práce, kterou jsme napsali v řešení nápovědy 2 a odvoďte podmínku rovnováhy tyče mezi šikmými stěnami.
Celkové řešení
K řešení úlohy využijeme zobecněného principu virtuální práce:
\[\sum_{i=1}^N \vec{F_i}\cdot\delta\vec{r_i}=0,\]kde \(\vec{F_i}\) jsou vtištěné síly a \(\vec{r_i}\) jsou k nim příslušná virtuální posunutí slučitelná s vazbami.
Na tyč působí vtištěná tíhová síla a vazbové reakční síly v místech dotyku tyče s rovinami. Stačí proto uvažovat tíhovou sílu, která působí proti směru osy y:
\[\vec{F}=(0,-mg).\]Její působiště je v těžišti tyče.
Vzhledem k tomu, že x-ová složka síly je nulová, nemusíme uvažovat člen, obsahující tuto složku. Zobecněný princip virtuální práce tak bude mít pouze jeden člen:
\[F_y\delta y=0.\]Zbývá určit virtuální posunutí \(\delta y\) tak, aby bylo slučitelné s vazbami. K tomu je vhodné vyjádřit souřadnici y těžiště T tyče pomocí úhlů α a β, které svírají roviny stěn s vodorovnou rovinou, délky tyče l a úhlu ϑ, který určuje sklon tyče vzhledem k vodorovné rovině a který jako nezávislý parametr určuje polohu tyče. Na základě úvah o geometrii problému můžeme pro souřadnici y psát (podrobně viz nápověda 3):
\[y=\frac{1}{2}l\sin{\vartheta}+\frac{l\sin{(\beta-\vartheta)}}{\sin(\alpha +\beta)}\sin{\alpha}.\]Virtuální posunutí souřadnice y vzhledem k úhlu ϑ je:
\[\delta y=\frac{\mathrm{d}y}{\mathrm{d}\vartheta}\delta\vartheta.\]Provedeme naznačenou derivaci a získáváme:
\[\delta y=\left(\frac{1}{2}l\cos{\vartheta}-\frac{l\cos{(\beta-\vartheta)}}{\sin(\alpha +\beta)}\sin{\alpha}\right)\delta\vartheta.\]Nyní již známe vše potřebené a můžeme dosadit do rovnice:
\[F_y\delta y=0.\]Tedy:
\[-mg\left(\frac{1}{2}l\cos{\vartheta}-\frac{l\cos{(\beta-\vartheta)}}{\sin(\alpha +\beta)}\sin{\alpha}\right)\delta\vartheta=0.\]Jelikož hmotnost m, gravitační zrychlení g, ani virtuální posunutí δϑ nejsou nulová, bude pravá strana nabývat nulové hodnoty právě tehdy, když bude závorka rovna nule. Získáváme proto:
\[\frac{1}{2}l\cos{\vartheta}-\frac{l\cos{(\beta-\vartheta)}}{\sin(\alpha +\beta)}\sin{\alpha}=0.\]Z rovnice vyjádříme neznámou ϑ. Rozepsané úpravy spolu se vzorci, které jsou pro úpravy zapotřebí, naleznete v nápovědě 5. Získáváme tak podmínku rovnováhy tyče mezi dvěma stěnami:
\[\mathrm{tg}\,\vartheta=\frac{1}{2}(\mathrm{cotg}\,\alpha-\mathrm{cotg}\,\beta).\]Odpověď
Pro úhel \( \vartheta \), který svírá za rovnováhy tyč s vodorovnou rovinou, platí:
\[\mathrm{tg}\,\vartheta=\frac{1}{2}(\mathrm{cotg}\,\alpha-\mathrm{cotg}\,\beta).\]Komentář – speciální případy
Probereme si některé speciální případy volby úhlů α a β.
Tyč klouže po nakloněných rovinách bez tření. V případě, že by se např. úhel α rovnal nule, sjede tyč dolů a bude celou svou délkou nad (pro tuto volbu vodorovnou) rovinou.
Zkontrolujeme, zda náš výsledek odpovídá tomuto případu.
V řešení úlohy jsme dospěli k výsledku:
\[\mathrm{tg}\,\vartheta=\frac{1}{2}(\mathrm{cotg}\,\beta-\mathrm{cotg}\,\alpha).\]Jelikož \(\mathrm{cotg}\,\alpha\) pro α = 0 není definován, pomůžeme si jiným vyjádřením, které naleznete v řešení nápovědy 5:
\[\cos{\vartheta}\sin{(\alpha+\beta)}=2\cos{(\beta-\vartheta)}\sin{\alpha}.\]Dosadíme α = 0 a dostaneme:
\[\cos{\vartheta}\sin{\beta}=0.\]Rovnice bude mít řešení buď \(\cos{\vartheta} = 0 \) nebo \(\sin{\beta}=0\).
Tedy pro úhly v intervalu (0,π] dostáváme, že ϑ=π/2, nebo β = 0.
Výsledek pro β = 0 odpovídá našemu předpokladu a získali jsme ještě další výsledek, kde ϑ = π/2 odpovídá případu, kdy by tyč „balancovala“ na jednom svém konci. V posledním zmiňovaném případě se jedná o labilní polohu.
Komentář 2 – speciální případy
Podívejme se, zda se zjednoduší řešení v případě, že roviny budou spolu svírat pravý úhel.
Řešení bude probíhat stejně až do nápovědy 3b, kde místo sinové věty, postačí Pythagorova věta. Vyjádření souřadnice y tak získáme v jednodušším tvaru:
\[y=\frac{1}{2}l\sin{\vartheta}+l\sin{(\beta-\vartheta)}\sin{\alpha}.\]Obdobnými kroky jako v obecném řešení získáváme podmínku podmínku rovnováhy:
\[\frac{1}{2}\cos{\vartheta}-\cos{(\beta-\vartheta)}\sin{\alpha}=0.\]Rovnici upravíme pomocí součtových vzorců na:
\[\cos{\vartheta}=2\sin{\alpha}\cos{\beta}\cos{\vartheta}+2\sin{\alpha}\sin{\beta}\sin{\vartheta}.\]Pro α+β = 90° platí, že:
\[\sin{\alpha}=\cos{\beta},\] \[\cos{\alpha}=\sin{\beta}.\]S využitím těchto vztahů můžeme rovnici upravit do tvaru:
\[\mathrm{tg}\,\vartheta=\frac{1}{\sin{2\alpha}}-\mathrm{tg}\,{\alpha}=\frac{1}{\sin{2\beta}}-\mathrm{cotg}\,{\beta}.\]