První integrály Lagrangeových rovnic
Úloha číslo: 742
Prohlédněte si následující lagrangiány a najděte zachovávající se veličiny (jejich odvození viz stejnojmenné úlohy).
Úloha | Lagrangián | q |
---|
A | Hmotný bod na nakloněné rovině | \[L = \frac{1}{2}m\dot{\xi}^2 + mg\xi \sin \alpha\] | ξ |
B | Dva vozíky s pružinkou | \[L = \frac{1}{2}M\dot{X}^2 + \frac{1}{2}\mu\dot{\xi}^2 + MgX\sin \alpha - \frac{1}{2}k(\xi-l)^2\] | ξ, X |
C | Vozík s kyvadlem | \[L = \frac{1}{2}(M+m)\dot{x}^2 + \frac{1}{2}ml^2\dot{\varphi}^2 + ml\dot{\varphi}\dot{x}\cos \varphi + mgl\cos\varphi\] | x, φ |
D | Bod na nakloněné rovině s proměnným úhlem sklonu | \[L = \frac{1}{2}m\dot{\xi}^2 + \frac{1}{2}m\xi^2\omega^2 - mg\xi\sin(\omega t+ \alpha_0)\] | ξ |
E | Volný hmotný bod ve 3D prostoru* | \[L=\frac{1}{2}m(\dot{x}^2+\dot{y}^2+\dot{z}^2)\] | x, y, z |
* Tento lagrangián sice nebyl součástí žádné úlohy, ale jeho odvození je zřejmé.
Připomenutí teorie a vzorců
Pokud lagrangián není závislý na některé zobecněné souřadnici nebo explicitně na čase, pak existuje zachovávající se veličina.
Způsoby jak je najít shrnují tzv. integrály pohybu (první integrály Lagrangeových rovnic). Zopakujte si jejich znění.
Můžete například použít stránku Integrály pohybu v Multimediální encyklopedii fyziky.
Řešení A
Lagrangián případu A:
\[L = \frac{1}{2}m\dot{\xi}^2 + mg\xi \sin \alpha\]závisí na zobecněné souřadnici i zobecněné rychlosti. Explicitně však nezávisí na čase. Můžeme tedy využít výše uvedených vlastností a psát pro zachovávající se zobecněnou energii:
\[h \left(\dot{\xi}, \xi\right) = \dot{\xi}\frac{\partial L}{\partial \dot \xi} - L\] \[h \left(\dot{\xi}, \xi\right) = m\dot{\xi}^2 - \frac{1}{2}m\dot{\xi}^2 - mg\xi \sin \alpha\] \[h \left(\dot{\xi}, \xi\right) = \frac{1}{2}m\dot{\xi}^2 - mg\xi \sin \alpha\ .\]Je vidět (a z vlastností systému to i vyplývá), že platí zákon zachování mechanické energie a celková zachovávající se energie má tvar:
\[E = T+V\ .\]Řešení B
V případě B je lagrangián závislý na obou zobecněných souřadnicích a rychlostech, ale nezávisí explicitně na čase:
\[L = \frac{1}{2}M\dot{X}^2 + \frac{1}{2}\mu\dot{\xi}^2 + MgX\sin \alpha - \frac{1}{2}k(\xi-l)^2\ .\]Situace je téměř identická, jako v případě A. Potenciální energie v systému nezávisí explicitně na čase, ani na zobecněné rychlosti, takže celkovou zachovávající se energii bude možno psát ve tvaru:
\[E = T+V\ .\]Projděme výpočet podle vztahu (1):
\[h\left(\dot{X}, X, \dot{\xi}, \xi\right) = \dot{X}\frac{\partial L}{\partial \dot{X}} + \dot{\xi}\frac{\partial L}{\partial \dot{\xi}} - L\] \[h\left(\dot{X}, X, \dot{\xi}, \xi\right) = M\dot{X}^2 + \mu\dot{\xi}^2 - \frac{1}{2}M\dot{X}^2 - \frac{1}{2}\mu\dot{\xi}^2 - MgX\sin \alpha + \frac{1}{2}k(\xi-l)^2\] \[h\left(\dot{X}, X, \dot{\xi}, \xi\right) = E = \frac{1}{2}M\dot{X}^2 + \frac{1}{2}\mu\dot{\xi}^2 - MgX\sin \alpha + \frac{1}{2}k(\xi-l)^2\]Vidíme, že jde opravdu o součet kinetické a potenciální energie.
Nápověda k C 1
Na jakých veličinách je lagrangián v případě C nezávislý a jaké tedy budeme používat vztahy?
Nápověda k C 2
Dospěli jsme ke zobecněné hybnosti:
\[p_x = (M+m)\dot{x} + ml\dot{\varphi}\cos\varphi\ .\]Jaký je ale její význam?
Pomůže vám, pokud si znovu projdete úlohu Vozík s kyvadlem. Zejména určování rychlosti kyvadla je důležté.
Řešení C
Lagrangián je explicitně nezávislý na čase a na zobecněné souřadnici x.
\[L = \frac{1}{2}(M+m)\dot{x}^2 + \frac{1}{2}ml^2\dot{\varphi}^2 + ml\dot{\varphi}\dot{x}\cos \varphi + mgl\cos\varphi\]Využijeme tedy vztahy pro zobecněnou energii (1) i pro zobecněnou hybnost (2) – viz první nápověda.
Potenciální energie nezávisí na rychlostech ani explicitně na čase, stačí tedy psát:
\[h = E = T+V = \frac{1}{2}(M+m)\dot{x}^2 + \frac{1}{2}ml^2\dot{\varphi}^2 + ml\dot{\varphi}\dot{x}\cos \varphi - mgl\cos\varphi\ .\]Pro zobecněnou hybnost px platí:
\[p_x = \frac{\partial L}{\partial \dot{x}}\] \[p_x = M\dot{x} + m(\dot{x} + l\dot{\varphi}\cos\varphi)\ .\]První sčítanec je hybnost vozíčku. Výraz v závorce ve druhém sčítanci je x-ová složka rychlosti kyvadla. Po vynásobení jeho hmotností se tedy jedná o x-ovou složku hybnosti kyvadla.
Vidíme, že px je normální kartézská složka celkové hybnosti soustavy vozíku s kyvadlem.
Nápověda k D
Při pohledu na lagrangián je vcelku jasné, že se nezachovává žádná z veličin, které vyšetřujeme. Proč tomu tak ale je? Jaký je významný rozdíl mezi tímto lagrangiánem a lagrangiánem hmotného bodu na nakloněné rovině se stabilním úhlem sklonu?
Řešení D
Lagrangián je závislý na zobecněné souřadnici, rychlosti i explicitně na čase
\[L = \frac{1}{2}m\dot{\xi}^2 + \frac{1}{2}m\xi^2\omega^2 - mg\xi\sin(\omega t+ \alpha_0)\ .\]Nezachovává se tedy žádná z námi vyšetřovaných veličin.
Rozdíl proti případu A je dán nakláněním roviny. Ta při svém otáčení působí na hmotný bod silou, která vykonává práci.
Řešení E
\[L=\frac{1}{2}m(\dot{x}^2+\dot{y}^2+\dot{z}^2)\]Zde je situace rovněž vcelku velmi jasná. Lagrangián je explicitně závislý pouze na zobecněné rychlosti. Bude se tedy zachovávat zobecněná energie i všechny zobecněné hybnosti.
Potenciální energie je nulová, takže zachovávající se energie je přímo:
\[E = T = L = \frac{1}{2}m(\dot{x}^2+\dot{y}^2+\dot{z}^2)\ .\]Vzhledem k tomu, že zobecněnými souřadnicemi jsou zde přímo souřadnice kartézské, můžeme psát:
\[E = T = \frac{1}{2}m(\dot{x}^2+\dot{y}^2+\dot{z}^2) = \frac{1}{2}m\dot{\vec{r}}^2\ .\]Vzhledem k nezávislosti lagrangiánu na zobecněných souřadnicích a kartézskému charakteru souřadnic můžeme pro zobecněné hybnosti psát:
\[p_x = \frac{\partial L}{\partial x} = m\dot{x}\] \[p_y = \frac{\partial L}{\partial y} = m\dot{y}\] \[p_z = \frac{\partial L}{\partial z} = m\dot{z}\ .\]Všechny složky hybnosti se zachovávají. Pro vektor hybnosti můžeme tedy psát:
\[\vec{p} = (p_x, p_y, p_z) = m(\dot{x}, \dot{y}, \dot{z}) = m\dot{\vec{r}}\ .\]Je tedy vidět, že se zachovává „obyčejná newtonovská“ hybnost.
Odpověď
Úloha Zachovává se A Hmotný bod na nakloněné rovině mechanická energie \[h = \frac{1}{2}m\dot{\xi}^2 - mg\xi \sin \alpha\] B Dva vozíky s pružinkou mechanická energie \[h = \frac{1}{2}M\dot{X}^2 + \frac{1}{2}\mu\dot{\xi}^2 - MgX\sin \alpha + \frac{1}{2}k(\xi-l)^2\] C Vozík s kyvadlem mechanická energie \[h = \frac{1}{2}(M+m)\dot{x}^2 + \frac{1}{2}ml^2\dot{\varphi}^2+ ml\dot{\varphi}\dot{x}\cos \varphi - mgl\cos\varphi\] x-ová složka hybnosti \[p_x = (M+m)\dot{x} + ml\dot{\varphi}\cos\varphi\] D Bod na nakloněné rovině s proměnným úhlem sklonu žádná veličina se nezachovává E Volný hmotný bod ve 3D prostoru mechanická energie \[h = \frac{1}{2}m(\dot{x}^2+\dot{y}^2+\dot{z}^2) = \frac{1}{2}m\dot{\vec{r}}^2\] vektor hybnosti \[\vec{p} = (p_x, p_y, p_z) = m(\dot{x}, \dot{y}, \dot{z}) = m\dot{\vec{r}}\]