Hmotná pružina
Úloha číslo: 1250
Řešte pohyb závaží o hmotnosti m, které je zavěšené na homogenní pružině o tuhosti k, rovnovážné délce l a hmotnosti M.
- Použijte Lagrangeovy rovnice II. druhu.
- Použijte Hamiltonovy kanonické rovnice.
Nápověda 1
Nakreslete si obrázek situace, rozmyslete, kolik má úloha stupňů volnosti, a vhodně zvolte souřadnice.
Nápověda 2
Vyjádřete kinetickou a potenciální energii systému. Nezapomeňte, že je pružina hmotná, a tedy musíte uvažovat nejenom potenciální energii pružnosti, ale i další její energie.
Nápověda 3 a)
Napište Lagrangeovu funkci L a Lagrangeovy rovnice II. druhu.
Lagrangeova rovnice pro úlohu s jedním stupněm volnosti má tvar:
\[\frac{\mathrm{d}}{\mathrm{d}t}\left(\frac{\partial{L}}{\partial{\dot{x}}}\right)-\frac{\partial{L}}{\partial{x}}=0,\]kde x je zobecněná souřadnice a \(\dot{x}\) je zobecněná rychlost.
Nápověda 3 b)
Napište Hamiltonovu funkci H a Hamiltonovy kanonické rovnice.
Hamiltonovy kanonické rovnice mají obecně tvar:
\[\dot{q_i}=\frac{\partial{H}}{\partial{p_i}},\] \[\dot{p_i}=-\frac{\partial{H}}{\partial{q_i}},\] \[\frac{\partial{L}}{\partial{t}}=-\frac{\partial{H}}{\partial{t}}.\]Jak jsme zjistili v minulé nápovědě, lagrangián L není explicitně závislý na čase. Totéž můžeme říci i o hamiltoniánu H. Poslední rovnice je tedy automaticky splněna.
Hamiltonián H je funkcí zobecněných souřadnic qi a zobecněných hybností pi. Zobecněné hybnosti jsou definovány pomocí vzorce:
\[p_i=\frac{\partial{L}}{\partial{\dot{q_i}}}.\]Nápověda 4
Řešte Lagrangeovu pohybovou rovnici:
\[(m+\frac{1}{3}M)\,\ddot{x}+k(x-l)-(\frac{1}{2}M+m)g=0.\]K řešení můžete využít Kladka na pružině, Komentář – řešení pohybové rovnice.
Ekvivalence Lagrangeových a Hamiltonových rovnic – nápověda
Lagrangeovu rovnic II. druhu jsme získali ve tvaru:
\[(m+\frac{1}{3}M)\ddot{x}+k(x-l)-(\frac{1}{2}M+m)g=0.\tag{1}\]Hamiltonovy kanonické rovnice mají tvar:
\[\dot{x}=\frac{p}{(m+\frac{1}{3}M)},\tag{2}\] \[\dot{p}=-k(x-l)+(\frac{1}{2}M+m)g.\tag{3}\]Nyní ukažte ekvivalenci těchto rovnic. Díky tomu nebude nutné Hamiltonovy kanonické rovnice řešit, protože jejich řešení bude stejné, jako řešení Lagrangeovy rovnice II. druhu.
Celkové řešení
Úloha má jeden stupeň volnosti. Pohyb závaží popíšeme pomocí souřadnice x, jejíž zavedení vidíte na obrázku.
Celková potenciální energie systému V se skládá z tíhové potenciální energie závaží Vm, potenciální energie pružnosti pružiny Vp, tíhové potenciální energie pružiny VM, a má vyjádření:
\[V=V_m+V_p+V_M=-mgx+\frac{1}{2}k(x-l)^2-\frac{1}{2}Mgx.\]Celková kinetická energie systému T se skládá z kinetické energie posuvného pohybu závaží Tm a kinetické energie posuvného pohybu pružiny TM:
\[T=T_m+T_M=\frac{1}{2}(m+\frac{1}{3}M)\dot{x}^2.\]Podrobné odvození naleznete v nápovědě 2.
Pro lagrangián L tedy platí:
\[L=T-V=\frac{1}{2}(m+\frac{1}{3}M)\dot{x}^2-\frac{1}{2}k(x-l)^2+\frac{1}{2}Mgx+mgx.\]Lagrangeova rovnice pro úlohu s jedním stupněm volnosti má tvar:
\[\frac{\mathrm{d}}{\mathrm{d}t}\left(\frac{\partial{L}}{\partial{\dot{x}}}\right)-\frac{\partial{L}}{\partial{x}}=0,\]kde x je zobecněná souřadnice a \(\dot{x}\) je zobecněná rychlost.
V našem případě získáváme:
\[(m+\frac{1}{3}M)\ddot{x}+k(x-l)-(\frac{1}{2}M+m)g=0.\]Abychom mohli vyjádřit Hamiltonovu funkci H v jejích přirozených proměnných, spočítáme zobecněnou hybnost p jako:
\[p=\frac{\partial{L}}{\partial{\dot{x}}}=(m+\frac{1}{3}M)\dot{x}.\]Protože lagrangián L nezávisí explicitně na čase, hamiltonián H získáme jako celkovou mechanickou energii:
\[H=T+V=\frac{1}{2}(m+\frac{1}{3}M)\dot{x}^2+\frac{1}{2}k(x-l)^2-(\frac{1}{2}M+m)gx,\]a vyjádříme jej pomocí zobecněné souřadnice x a zobecněné hybnosti p:
\[H=\frac{p^2}{2(m+\frac{1}{3}M)}+\frac{1}{2}k(x-l)^2-(\frac{1}{2}M+m)gx.\]Hamiltonovy kanonické rovnice mají obecně tvar:
\[\dot{q_i}=\frac{\partial{H}}{\partial{p_i}},\] \[\dot{p_i}=-\frac{\partial{H}}{\partial{q_i}},\] \[\frac{\partial{L}}{\partial{t}}=-\frac{\partial{H}}{\partial{t}}.\]Poslední uvedená rovnice je díky nezávislosti hamiltoniánu H na čase automaticky splněna a v našem případě tak zbylé rovnice nabývají tvaru:
\[\dot{x}=\frac{p}{m+\frac{1}{3}M},\] \[\dot{p}=-k(x-l)+(\frac{1}{2}M+m)g.\]Hamiltonvy kanonické rovnice a Lagrangeovy rovnice II. jsou ekvivalentní, jak se můžete přesvědčit v oddíle Ekvivalence Lagrangeových a Hamiltonových rovnic. K popsání pohybu systému využijeme tvaru Lagrangeovy rovnice:
\[(m+\frac{1}{3}M)\ddot{x}+k(x-l)-(\frac{1}{2}M+m)g=0.\]Upravíme ji na tvar:
\[\ddot{x}+\frac{k}{m+\frac{1}{3}M}x=\frac{kl+(\frac{1}{2}M+m)g}{m+\frac{1}{3}M},\]což je dobře známá rovnice pro harmonický oscilátor.
K jejímu řešení dospějete pomocí Kladka na pružině, Komentář – řešení pohybové rovnice:
\[x=\left[x_0-\left(l+(\frac{1}{2}M+m)\frac{g}{k}\right)\right]\cos{\omega t}+\frac{v_0}{\omega}\sin{\omega t}+l+(\frac{1}{2}M+m)\frac{g}{k},\]kde x0 je počáteční výchylka, v0 počáteční rychlost a ω úhlová frekvence definovaná vztahem:
\[\omega=\sqrt{\frac{k}{m+\frac{1}{3}M}}.\]Závaží tedy bude kmitat s danou frekvencí ω. Tato frekvence je menší, než je tomu v případě nemhotné pružiny.
Odpověď
Lagrangeova rovnice II. druhu má tvar:
\[(m+\frac{1}{3}M)\ddot{x}+k(x-l)-(\frac{1}{2}M+m)g=0.\]Hamiltonovy kanonické rovnice mají tvar:
\[\dot{x}=\frac{p}{m+\frac{1}{3}M},\] \[\dot{p}=-k(x-l)+(\frac{1}{2}M+m)g.\]Pohyb systému popisuje rovnice:
\[x=\left[x_0-\left(l+(\frac{1}{2}M+m)\frac{g}{k}\right)\right]\cos{\omega t}+\frac{v_0}{\omega}\sin{\omega t}+l+(\frac{1}{2}M+m)\frac{g}{k},\]kde x0 je počáteční výchylka, v0 počáteční rychlost a ω úhlová frekvence definovaná vztahem:
\[\omega=\sqrt{\frac{k}{m+\frac{1}{3}M}}.\]Závaží tedy bude kmitat s danou frekvencí ω. Tato frekvence je menší, než je tomu v případě nehmotné pružiny.