Vozík na nakloněné rovině
Úloha číslo: 633
Po nakloněné rovině svírající s vodorovnou podložkou úhel α sjíždí vozík hmotnosti m. Poměr hmotnosti koleček a vozíku označme b, přičemž b může nabývat hodnot od 0 do 1 (tj. „počet procent bez vynásobení stem“). Kolečka považujeme za homogenní válce otáčející se kolem os procházejících středy jejich podstav.
Zanedbáme valivý odpor kol a tření v ložiscích.
Napište lagrangián pohybu vozíčku po nakloněné rovině a vyřešte Lagrangeovy rovnice II. druhu.
Nápověda 1
Musíme počítat s každým kolečkem zvlášť nebo nám jednoduše stačí uvažovat dvě části vozíku: „kolečka“ a „zbytek“? Prostudujte si úlohu Válec na nakloněné rovině.
Nápověda 2
Rozepište hmotnost částí „kolečka“ a „zbytek“ pomocí parametru b.
Parametr b má význam procent hmotnosti. Pro praktické výpočty ho budeme používat v rozmezí od 0 do 1, tj. například 1 odpovídá 100%, tedy situaci, kdy můžeme hmotnost „zbytku vozíku“ oproti kolečkům zanedbat.
Nápověda 3
Rozmyslete si, jaké pohyby konají kolečka a zbytek vozíku, a jak vyjádřit jejich kinetickou a potenciální energii.
Řešení – lagrangián
Hmotnost jednotlivých částí jsme rozepsali pomocí parametru b.
\[m_{\mathrm{kolecka}} = bm\] \[m_{\mathrm{zbytek}} = (b-1)m\]Pak jsme určili kinetickou energii jednotlivých částí:
\[T_{\mathrm{zbytek}}= \frac{1}{2}(1-b)m\dot{\xi}^2\ .\] \[T_{\mathrm{kolecka}}= \frac{3}{4}bm\dot{\xi}^2\ .\]Potenciální energie vozíku je:
\[V = -mg\xi \sin \alpha\ .\]Odtud lagrangián:
\[L = \frac{1}{2}(1-b)m\dot{\xi}^2 + \frac{3}{4}bm\dot{\xi}^2 + mg\xi \sin \alpha =\] \[ = \frac{2+b}{4}m\dot{\xi}^2+ mg\xi \sin \alpha\ .\]Řešení – Lagrangeovy rovnice II. druhu a jejich řešení
Z předchozího oddílu víme, že lagrangián má tvar:
\[L = \frac{2+b}{4}m\dot{\xi}^2+ mg\xi \sin \alpha\ .\]Připravíme si jeho derivace:
\[\frac{\mathrm{d}}{\mathrm{d}t}\frac{\partial L}{\partial \dot{\xi}} = \frac{2+b}{2}m\ddot{\xi}\ ,\] \[\frac{\partial L}{\partial \xi}= mg\sin\alpha\ ,\]Dostáváme Lagrangeovu rovnici II. druhu:
\[\frac{2+b}{2}m\ddot{\xi} - mg\sin\alpha = 0\]a po jednoduchých úpravách:
\[\ddot{\xi} = \frac{2}{2+b}g\sin\alpha\ .\]Rovnici dvakrát zintegrujeme:
\[\xi(t) = \frac{1}{2+b}gt^2\sin\alpha + v_0t + \xi_0\ .\]kde v0, resp. ξ0 je rychlost, resp. poloha těžiště vozíku v čase t = 0.
Jedná se tedy o rovnoměrně zrychlený pohyb se zrychlením \(\frac{1}{2+b}g\sin\alpha\).
Odpověď
Lagrangián vozíčku s kolečky představujícími b-procent hmotnosti celého vozíčku je:
\[L = \frac{2+b}{4}m\dot{\xi}^2 + mg\xi \sin \alpha\]a jeho pohybová rovnice má tvar:
\[\xi(t) = \frac{1}{2+b}gt^2\sin\alpha + v_0t + \xi_0\ .\]Jedná se tedy o rovnoměrně zrychlený pohyb se zrychlením \(\frac{1}{2+b}g\sin\alpha\). Čím větší část hmotnosti celého vozíku je v kolečcích, tj. čím větší b, tím pomaleji se po nakloněné rovině rozjíždí.
Jednoduchou kontrolou správnosti nám může být, že pro
-
b = 0, tedy nehmotná kolečka, se jedná o lagrangián a pohybovou rovnici hmotného bodu na nakloněné rovině (viz Hmotný bod na nakloněné rovině).
b = 1, tj. všechna hmotnost vozíčku je v kolečcích, dostáváme lagrangián a pohybovou rovnici válce na nakloněné rovině (viz Válec na nakloněné rovině).